Kryefjala Logo

Libra për të lexuar nëse të pëlqente të shikoje me qejf “Bridgerton”

23 Maj, 2024 | 9:32 am

Kur thjesht nuk mund të gjesh sa duhet romancë në ekranin e televizorit kemi gjithmonë librat!
1. Viscount Who Loved Me: Bridgerton Libri 2 nga Julia Quinn

Shtesa e parë në bibliotekën tuaj pas Brigerton duhet të jetë libri i dytë i Quinn nga seria e saj, The Viscount Who Loved Me. Pjesa më e madhe e sezonit të parë të shfaqjes së Netflix u bazua në librin e parë të Quinn, The Duka & I, kështu që nëse doni ta lehtësoni atë – filloni atje. Por nëse jeni gati për një vështrim në mendjen e vëllait të madh Anthony, ky libër e çon atë në udhëtimin e tij nga një beqar i pakapshëm në një bashkëshort të mundshëm, por me kë do të martohet është një mister edhe për të. Për fatin tuaj, ka tetë libra gjithsej në këtë seri dhe Quinn ka edhe shumë romane të tjera, kështu që udhëtimi juaj në Bridgerton nuk ka përfunduar.

2.It takes two to Tumble nga Cat Sebastian

It Takes Two To Tumble është libri i parë i kësaj serie dhe jep një kontribut të madh në botën e romancës queer historike. Kur Ben Sedgwick pranon të kujdeset për tre fëmijët e kapitenit Philip Dacre, ai shpejt bie në dashuri me babanë e tyre. Burrat përfshihen pa shpresë në një histori dashurie të ndaluar dhe duhet të vendosin nëse sakrifikimi i lumturisë ia vlen premtimi për një jetë të sigurt pa gjykim.

3.My fake rake nga Eva Leigh

Nëse e gjithë komploti i rremë i miqësisë është ajo që ju ka tërhequr pas Bridgerton-it, Rake My Fake e Leigh do të jetë në rrugën tuaj. Zonja Grace Wyatt po përpiqet të tërheqë vëmendjen e një kërkuesi të pashëm, por duhet të ngrejë një interes konkurrues duke i bërë mikut të saj Sebastian Holloway një ndryshim dhe duke e shndërruar atë në një rival për interesin e saj të dashurisë.

4. Rebel: Women Who Dare nga Beverly Jenkins

Jenkins na çon në një udhëtim të bukur por pikëllues në Rebel: Women Who Dare. Ajo është një shkrimtare e fuqishme kur bëhet fjalë për shkrimin e grave dhe është e lehtë të lidhesh me personazhet e saj, edhe nëse historia e shekujve na ndajnë nga koha për të cilën ajo shkruan. Ky libër është i pari në një seri me dy libra dhe ndjek Val, një grua që jeton në Veri pas Luftës Civile Amerikane, teksa bën një udhëtim në zemër të New Orleans për të ndihmuar një komunitet të sapo emancipuar të gjejë këmbët e tij. Udhëtimi i saj është i mbushur me sfida dhe kërcënime për jetën e saj, dhe së shpejti ajo e gjen veten duke rënë në krahët e kapitenit Drake LeVeq.

5.The luckyest lady in London nga Sherry Thomas

Shoqëria e lartë, statusi dhe reputacioni janë tema që rrjedhin nëpër Zonja më me fat në Londër dhe Bridgerton në masë të barabartë. Louisa Cantwell lufton për t’i rezistuar tërheqjes së misterioz Felix Rivendale, një njeri plot sekrete që mund të kërcënojë reputacionin e të dyve në qarqet e klasës së lartë të Londrës.

6.The Duke Of Shadows nga Meredith Duran

I përhapur në të gjithë Regency London dhe shoqërinë indiane, Duka i Shadows ka diçka për të gjithë. Ky është një komplot me shumë ulje-ngritje, ndërsa Ema dhe Julian përballen me shumë trauma dhe skandale në udhëtimin e tyre drejt njëri-tjetrit – dhe më pas largohen nga njëri-tjetri dhe kthehen disa herë të tjera! Ema ka disa nga tiparet kokëfortë që duam nga Daphne Bridgerton dhe libri ka shumë momente të mprehta për të ndarë ato më seriozet.

Të ngjashme