Libra brilantë që do t’ju ​​rrëmbejnë që nga faqja e parë!

2 vite më parë

Ndonjëherë pasi të keni përfunduar një libër, ju ndjeni nevojën urgjente për të ngarkuar mendjen tuaj me diçka më të sofistikuar sesa thjesht një histori argëtuese dhe romantike. Ju dëshironi të sfidoni veten dhe të lexoni një libër të mrekullueshëm që tregon një histori të jashtëzakonshme dhe ju ofron miliona enigma për të zgjidhur dhe qindra jetë për të jetuar.

Ne mblodhëm nëntë libra të shkëlqyeshëm për ju që t’i lexoni. Ata do t’ju kapin që në fillim dhe nuk do t’ju lënë të shkoni deri në faqen e fundit.

1-The Shadow of the Wind(Hija e Erës)

Carlos Ruiz Zafon

Me këtë libër ju do të zhyteni në labirinthet surrealiste mistike të Barcelonës dhe do të zbuloni një botë krejt tjetër që bashkëjeton me tonën. Në këtë botë një ngjarje e vetme shkakton të gjitha ato të mëvonshme: ju hasni në disa të huaj të këqij, bini në dashuri me gra të bukura por të çuditshme, përpiqeni të zgjidhni enigma të ndryshme të së kaluarës dhe më në fund afroheni pak më pranë një misteri të madh që do të ndryshojë jetën tuaj ashtu siç bëri me të gjithë ata që u përpoqën të bënin të njëjtën gjë.

2-The Magus(Magjistari)

John Fowles

Nicholas Urfe, një anglez i ri, vuan nga një “sëmundje” e rrezikshme – ai thjesht është i mërzitur me jetën e tij. Ai shikon në një pasqyrë dhe nuk mund ta njohë njeriun që e shikon prapa. Për të gjetur paqen dhe për të rregulluar mendimet e tij, ai pranon një pozicion mësimi në një ishull të largët grek dhe arratiset. Atje, ai fillon të jetojë jetën e tij të re dhe madje krijon hapësirë ​​për miq të rinj, eksperimente me fantazma dhe shumë gjëra të tjera. Shijoni këtë libër por mbani mend: asgjë nuk është e pamundur.

3-The Glamour (Magjepsëse)

Christopher Priest

Richard Gray humbet kujtesën në një aksident me makinë. Në një spital, kur vizitohet nga një vajzë, Susan Kewley, ai përpiqet të kujtojë periudhën e harruar të jetës së tij kur ata ishin çift. Atij i duket se e njeh vajzën nga aventura e tyre verore franceze, por vetë Sue deklaron se ajo nuk ka qenë kurrë në Francë. Për çfarë bëhet fjalë? Dhe pse Susan vazhdon të përdorë fjalën “Glamour” kur i referohet jetës së tyre së bashku?

4-I Am The Messenger (Unë jam i Dërguari)

Markus Zusak

Ed Kennedy është një shofer i zakonshëm i taksisë pa shumë të ardhme. Ai është i tmerrshëm duke luajtur letra dhe i pashpresë me gratë. Kështu po e jeton jetën e tij të trishtuar derisa ndalon pa dashje një grabitje bankare. Kjo e bën atë lajmëtarin. Kush e zgjodhi atë për këtë punë dhe pse? Mundohuni të zbuloni.

5-Two Brothers (Dy vëllezërit)

Më 24 shkurt 1920, një grua e re hebreje, Frieda, lindi djemtë e saj binjakë. Njëra nga foshnjat kishte lindur i vdekur. Në vend që të kthehet në shtëpi me fëmijën e vetëm, ajo vendos të birësojë një fëmijë që mbeti jetim vetëm pasi ai lindi në të njëjtin spital. Rastësisht apo jo, por në të njëjtën ditë, Partia Naziste u formua në Mynih. Partia do të ndikojë në jetën e të dy vëllezërve, por në një mënyrë krejt të ndryshme. Është një histori krejt prekëse për sakrificat që njerëzit janë gati të bëjnë për të shpëtuar të dashurit e tyre.

Të ngjashme