Kryefjala Logo

Ky gabim i madh ju bën të dukeni shumë më të (shëndoshë) se sa jeni

9 Gusht, 2023 | 2:10 pm

Vazhdimi i veshjes së rrobave të madhësisë që dëshironi të jeni në vend të rrobave që i përshtaten madhësisë që keni është një gabim i zakonshëm që në fakt ju bën të dukeni më të shëndoshë se sa jeni.

Pse është kaq e vështirë kjo?

Pse përmasat duken si dështim, edhe kur e kuptoni se “skinny” është një monedhë false?

Në Pinterest dhe Instagram, modelet janë zbukuruar me një “modë dimërore” të pakët që tregon boshllëqet e tyre të pahijshme në kofshë dhe kurrë nuk mund t’i mbajnë ato të ngrohta. Revistat në shfaqjen e korridoreve të arkave pakësuan versionet e yjeve të filmit vetëm disa javë pas lindjes. Dhe kohët e fundit lexova një artikull në të cilin Jennifer Aniston përmendi se ka në plan të veshë ende bikini në të 80-at e saj.

Por duhet të dini se të kesh trup të shëndetshëm dhe të jesh e do ët nuk janë e njëjta gjë (siç dëshmohet nga trazirat emocionale të vajzave me bikini, të qarat në kamerë dhe të gjitha të kthyera rreth asaj se çfarë do të thotë dashuri në të vërtetë).

E shëndetshme quhen dushet e gjata e të nxehta që më thajnë lëkurën dhe më pas përdor  locion kamomil ose livando .

Duket e shëndetshme brioshi  dhe kafe me një libër të mirë.

Duket e shëndetshme  një gotë verë e kuqe dhe një film i keq për Ditën e Shën Valentinit.

I shëndetshëm ndonjëherë duket si një vrap në rutine, por më së shumti për endorfinat, jo për djegien e kalorive. Për mua, në moshën 32-vjeçare, i shëndetshëm nuk duket si madhësia 0, barku i sheshtë apo përpjekja për të humbur pesë kilogramë.

“Shiko?” thotë një zë i urtë nga thellësia e zemrës sime. “Ti je shumë e vjetër dhe shumë e mrekullueshme  për të veshur gjëra që nuk të përshtaten.”

Dhe bëhet fjalë për xhinset…dhe nuk bëhet fjalë

Bëhet fjalë për trupin tim… dhe nuk ka të bëjë.

Ka të bëjë me heqjen dorë nga ajo që nuk përshtatet më, nga ajo që keni qenë, në atë që keni menduar se mund të shndërroheni.

Të ngjashme