Kryefjala Logo

Këto produkte kozmetike po ju dëmtojnë pa dijeninë tuaj

2 vite më parë

Duhet të tregoni kujdes edhe për produktet që vendosni në lëkur sepse toksinat e tyre hyjnë në organizëm njësoj si ushqimi.

Mësoni të lexoni etiketat dhe ne do ju tregojmë nga çfarë duhet të ruheni:

Çdo produkt kozmetike që ka në përmbajtje silikon, petrolatum dhe parabens duhet të evitohen patjetër që të mos dëmtoni shëndetin.

Shmangni gjithashtu të gjithë derivatet e këtyre substancave, që janë:
Paraffinum liquidum
Petrolatum
Mineral Oil
Vaseline
Ceresin
Ozokerite

Silikonet e dëmshme janë:
Dimethicone
Dimeticonol
Polydimethicone
Cyclopentasiloxane
Cyclohexasiloxane
Amodimethicone
Cyclomethicone

Kujdes!Nëse produktet që po përdorni ju shkaktojnë kruarje, irritim apo skuqje nuk duhet ta përdorni më.

Zgjidhni më mirë produkte me përbërës natyralë si aloe vera, panthenol, hyaluronic acid,gjalpi shea ose kamomil.

Të ngjashme