Gruaja e braktisur në një dyqan kur ishte bebe,mëson arsyen pse familja e saj e braktisi pas 23 vjetësh

7 muaj më parë

Një grua e rritur nga prindër amerikanë ka mësuar më në fund të vërtetën se pse ajo u braktis nga familja e saj 23 vjet pasi pa për herë të fundit prindërit e saj të lindjes.

Valli dhe Stephen Halbeisen, adoptuan Zoë Halbeisen nga Kina kur ajo ishte tre vjeç, sipas Lansing State Journal.

Kur ajo ishte vetëm nëntë ditëshe, prindërit e saj e lanë në dyqanin Tian Long në Changzhou, Kinë.

Punonjësit e gjetën të mbështjellë me një batanije në shkallët e dyqanit.

Ajo u vendos në jetimoren, Instituti i Mirëqenies së Fëmijëve Sociale Changzhou, ku familja Halbeisen e adoptoi përfundimisht.

Ajo u rrit në Charlotte, Michigan, ku ndoqi shkollën e mesme Grand Ledge.

Tani, ajo është një inxhiniere softuerësh që jeton në New York City.

Për pjesën më të madhe të jetës së saj, ajo nuk e dinte pse prindërit e hoqën dorë nga ajo.

Por në vitin 2019, prindërit e saj të lindjes, babai Chen Xin Zhong dhe nëna Wang Xu Mei, u rilidhën me të në internet.

Ajo mësoi se ata hoqën dorë nga ajo sepse nuk kishin mundësi ta mbanin për shkak të politikës së një fëmije në atë kohë.

Megjithatë, dëshpërimi i tyre shpejt u kthye në keqardhje, gjë që i shtyu ta gjenin atë.

Kina zbatoi politikën e saj për një fëmijë nga viti 1980 deri në vitin 2015.

Gjatë asaj kohe, nëse prindërit kishin më shumë se një fëmijë, qeveria i gjobiti ata, duke i lënë shumë të paaftë për të përballuar koston e një fëmije shtesë.

Fëmijët meshkuj tradicionalisht ishin më të dëshirueshëm sepse mbanin mbiemrin dhe pronën dhe kujdeseshin për prindërit kur të plaken.

Pra, shumë prindër hoqën dorë nga foshnjat femra për birësim.

Pas bisedave me video dhe mesazheve me ta dhe dy motrat e saj, Chen Lin dhe Chen Hong, ajo vendosi të bënte një udhëtim në Kinë për të takuar familjen e saj.

Në fund të gushtit 2019, Zoë, babai i saj, Stephen, dhe i dashuri, Blaine, morën një avion për në Shangai.

Pas fluturimit 15 orësh, ata hipën në një tren për në qytetin e saj të lindjes, Changzhou.

Kur mbërritën më në fund, ajo u përshëndet nga jo vetëm prindërit e saj të lindjes, por edhe shumë të afërm të tjerë.

“Nuk prisja kaq shumë njerëz,” tha ajo. “Kur pashë atë grup të madh, u mahnita. Të gjithë ishim të tronditur që po ndodhte në të vërtetë.”

Përveç takimit të parë me familjen e saj të ngushtë, ajo vizitoi gjyshërit, hallat, xhaxhallarët dhe kushërinjtë.

Megjithatë, ata nuk panë vetëm anëtarët e familjes.

Ata vizituan dyqanin ku ajo ishte lënë dekada më parë.

Një hotel kishte zëvendësuar Departamentin Tian Long, por çuditërisht, shumë ish-punonjës u mblodhën atje për ta mirëpritur atë në mbërritjen e saj.

Ata i ofruan një vakt dhe i treguan fotot e saj si foshnjë.

“Ne menduam se do të takoheshim me disa njerëz,” tha ajo.

“Aty ishin mbi 20 persona.

Ata kishin një tabelë elektrike në hotel që thoshte: “Mirë se erdhe në shtëpi Zoe”

Mbledhja gjithashtu e emocionoi Stephen. “Unë isha i tronditur,” tha ai.

Ata gjithashtu vizituan disa pamje të tjera, duke përfshirë pronën që ndodhej në Institutin e Mirëqenies së Fëmijëve Sociale Changzhou, por një komunitet i moshuar qëndronte në vendin e jetimores.

Më pas ata shkuan në provincën Anhui, ku tani jetojnë prindërit e saj të lindjes, të cilat ajo e përshkroi si “madje edhe më emocionale”.

Shumë të tjerë nga të afërmit e saj dhe miqtë dhe fqinjët e familjes së lindjes e përshëndetën atë.

“Ishte thjesht e pabesueshme,” tha ajo. “Ka kaq shumë njerëz. Është një familje kaq e madhe.”

Udhëtimi u mbyll me të gjithë familjen duke eksploruar Shangain së bashku.

“Unë thjesht mendova se vendi ishte i bukur,” tha ajo.

“Ka kaq shumë për të bërë dhe për të parë që padyshim që nuk mund ta bësh në një udhëtim.

Kam një listë të tërë të gjërave që dua të bëj ende në Kinë, por ky udhëtim kishte të bënte me familjen.”

Prindërit e saj të lindjes kaluan 20 vjet në kërkim të saj pasi Halbeisens e adoptuan atë.

Vetëm me ndihmën e DNAConnect jofitimprurëse të Lan dhe Brian Stuy, e cila punon për të lidhur fëmijët e birësuar kinezë me prindërit e tyre të lindjes, ata më në fund mund të njiheshin me njëri-tjetrin.

“Unë mund të kisha kaluar gjithë jetën time pa takuar asnjë prej tyre,” tha ajo. “Sa turp do të ishte nëse nuk do ta kisha marrë vesh dhe të mos ishim lidhur të gjithë.”

Stephen ndjeu gjithashtu se familja e tij u rrit.

Ai i përshkroi motrat dhe një kushëri të Zoës si fëmijët e tij. “Ndjehem sikur kam shtatë vajza tani në vend të katër,” tha ai.

Burimi:YourTango

Të ngjashme