Kryefjala Logo

Gruaja debaton me burrin pasi ish-abuziv i lë 60 mijë dollarë në testament

8 Tetor, 2023 | 1:00 pm

Ish i dashuri dhunues i një gruaje i ka dhuruar asaj një shumë të madhe parash dhe burri i saj nuk dëshiron që ajo t’ia marrë.

Gruaja e shqetësuar tregoi se fillimisht ish i dashuri i saj ishte simpatik, por brenda vetëm 6 muajsh nga takimi, ai u bë abuziv verbalisht dhe emocionalisht.

Kjo u kthye shpejt në abuzim fizik, duke e shtyrë atë t’i jepte fund gjërat me burrin e trazuar. Për fat të mirë, marrëdhënia ishte në distancë dhe ata nuk kishin miq të përbashkët, kështu që ajo nuk kishte pse të shqetësohej për ta hasur në jetën e saj të përditshme.

Kjo nuk e pengoi atë të kontaktonte çdo disa muaj. Ashtu si lidhja e tyre, ato biseda nisën premtuese dhe pozitive dhe shpejt u kthyen në një breshëri ofendimesh për peshën e saj dhe mungesën e atraktivitetit.

Ajo do ta bllokonte në mënyrë rutinore, pastaj do ta zhbllokonte atë, duke u përfshirë në një cikël toksik mosfunksionimi. Si shumë gra të dhunuara, ajo e justifikoi sjelljen e tij me justifikime dhe ndjenja faji. Komunikimi pushoi tre vjet para postimit të saj, kur më në fund ajo i kërkoi atij të ndalonte së telefonuari.

Tre muaj pasi u largua nga ish-i i saj, ajo u takua me burrin e saj aktual dhe ka qenë me të për 11 vitet e fundit.

Burri i saj i ri ishte shumë i madh për ish-partnerin e saj, duke e trajtuar atë si një çmim dhe duke e bërë atë të njohë më në fund vlerën e saj.

Çifti i ri ndërtoi një jetë të mrekullueshme së bashku, por ish i dashuri abuziv u shfaq në sfond për vitet e para të lidhjes së tyre, duke i kujtuar asaj dhe burrit të saj se ajo ishte ende e lidhur emocionalisht me të.

Më në fund, ajo e ndërpreu atë dhe më në fund vazhdoi jetën, diçka për të cilën burri i saj ishte mirënjohës.

Por çifti kishte një problem tjetër: ata kishin një grumbull të madh borxhesh, duke përfshirë kredi studentore dhe karta krediti, dhe kjo po pengonte pronësinë e shtëpisë.

“Kjo thjesht më duket absurde,” pranoi gruaja.

Së fundmi ajo mori një telefonatë nga një avokat i cili i tha se ish i dashuri i saj kishte vdekur dhe e bëri atë një përfituese në llogarinë e tij të pensionit.

Jo e habitur që i kishte dhënë fund jetës, por e tronditur që i kishte lënë një trashëgimi prej 60 mijë dollarësh, ajo fillimisht u emocionua. Por kur i shoqi e mori vesh lajmin, ishte “inatosur pa karakter” që edhe nga varri, ish-i i ndërhynte në jetë.

Pasi mendoi për tre javë, gruaja vendosi se i duhej kompensim për vitet e abuzimit që kishte pësuar nga ish-i i saj.

Pagesa e njëpasnjëshme do ta lironte atë dhe burrin e saj financiarisht, por ajo po lufton se si ta bindë atë. “Zakonisht ne jemi shumë të mirë për t’i diskutuar gjërat në mënyrë racionale, por ai ka qenë shumë emocional për këtë. Ai më ka fyer shumë dhe më ka thënë se kurrë nuk duhet të ishte martuar me dikë që është ende është e dashuruar me një humbës,” rrëfeu ajo.

Të ngjashme