Kryefjala Logo

Fytyra mbretërore: Pse sikleti si për rastin e ditëlindjes së Princit Harry është në të vërtetë një gjë e mirë?

16 Shtator, 2023 | 1:29 pm

Duka i Sussex-it ra në sy në ditëlindjen e tij të 39-të në modë mbretërore pasi turma e madhe e fansave në edicionin e gjashtë të Lojërave të tij Invictus në Gjermani vendosi t’i jepte serenadën me një këngë “Happy Birthday”. Edhe Princi Harry nuk është i sigurt nga tradita shekullore e sikletit.

Me gruan e tij, Meghan Markle, në krah, fansat në Merkur Spiel-Arena në Düsseldorf kënduan të gëzuar melodinë dhe i uruan princit për ditëlindjen, ndërsa ai u skuq në fytyrë nga sikleti. Megjithë të kuqen mbretërore që kishte veshur princi, si themelues i Lojërave Invictus, ai dukej se gëzonte dashurinë nga spektatorët që ishin aty për të parë ndeshjen e volejbollit midis Polonisë dhe Gjermanisë.

Këtu lind pyetja: pse ndihemi në siklet? Ku në evolucionin njerëzor u konsiderua e nevojshme ndjenja e sikletit për mbijetesë? Është një moment gëzimi për njerëzit përreth nesh, dhe ne jemi të mbushur me dashuri, ndaj pse lutemi për momentin që “Gëzuar Ditëlindjet” kanë mbaruar?

Siç rezulton, ka një përgjigje për këtë.

Emocioni unik njerëzor i sikletit është në fakt një gjë e mirë.

Njerëzimi është i mbushur me një gamë të gjerë emocionesh unike për speciet tona dhe sikleti është një prej tyre. Dr. Joe Hanson i “Be Smart” i PBS shpjegoi në dhjetor 2022 pse të ndihesh në siklet është në të vërtetë një gjë e mirë.

“Siklet. Turp. Ngërdheshje.

Pavarësisht se si e quani, është një nga emocionet më unike njerëzore dhe veçanërisht e vështirë për t’u kuptuar, “thotë ai.

“Por nëse një ndjenjë ekziston dhe ka zgjatur gjatë evolucionit, atëherë ndoshta ka një qëllim!” Për t’i mbajtur gjërat shkurt, kur njerëzit ndihen të sikletshëm në çdo situatë shoqërore, ka të ngjarë sepse ata ndihen “të papërshtatshëm me pritjet sociale”.

Ne i frikësohemi gjykimit negativ nga ata që na rrethojnë dhe ndjenjat e sikletit janë momente mësimore për të kuptuar “ku janë kufijtë e normave shoqërore dhe sjelljes së mirë”. Dr. Hanson sjell në fakt dy shembuj që Princi Harry përjetoi në një moment – të qenit në qendër të vëmendjes gjatë këngës “Happy Birthday” dhe të shfaqej në jumbotron e një eventi sportiv.

“Sipas studiuesit të emocioneve, Rowland S. Miller, njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj ndjenjës së sikletit janë më të shqetësuar për të ndjekur normat shoqërore dhe kanë më shumë frikë nga refuzimi,” shpjegon Dr. Hanson.

Princi Harry ka të ngjarë të ishte i zënë ngushtë sepse nuk ishte i sigurt se çfarë të bënte.

Çfarë duhet të bëni në këtë situatë? Përveçse të ulesh atje, të buzëqeshësh dhe t’u japësh gishtin e madh të gjithëve(ok), në të vërtetë nuk ka asgjë tjetër për të bërë.

Të jesh në qendër të vëmendjes në një vend ku normalisht nuk do të ishe dhe që i gjithë stadiumi t’ju këndojë “Happy Birthday” sigurisht që do të ndiheni në siklet.

Megjithatë, kjo është një gjë e mirë, sepse kjo do të thotë se Princi Harry po përpiqet të vazhdojë me normat sociale ose, siç thotë Dr. Hanson, ai nuk dëshiron të “lëkundë varkën sociale”.

Ai dëshiron të sillet në një mënyrë të pranueshme shoqërisht, në mënyrë që të vazhdojë të jetë në hap me pamjen e tij.

Të gjithë e dinë se është gjithashtu një moment i sikletshëm.

Është pothuajse si një shaka e brendshme. Të gjithë miqtë tuaj në restorant e dinë se do të ndiheni në siklet kur i thonë kamerierit se është ditëlindja juaj, dhe kjo është një pjesë e saj.

Markle po buzëqeshte nga veshi në vesh ndërsa stadiumi i këndonte atij një ditëlindje të lumtur, sepse ajo me siguri e kuptonte mënyrën se si ndihej ai dhe kjo është diçka që Dr. Hanson e prek gjithashtu.

Të ndihesh në siklet për një person tjetër është një shenjë empatie.

Kjo njihet si siklet zëvendësues ose siklet i dorës së dytë.

Të ngjashme