Kryefjala Logo

Fakte magjepsëse që do të ndryshojnë mënyrën se si ndiheni për dashurinë

14 Nëntor, 2023 | 12:33 pm

Ja se si funksionon vërtet zemra dhe dashuria juaj:

•Shkencëtarët e kanë krahasuar dashurinë me një sëmundje mendore.

Eshte e vertete! Nivelet e serotoninës në trurin e njerëzve të dashuruar janë aq të larta saqë i bën njerëzit të shfaqin sjellje OCD dhe çlirimi i gjithë asaj dopamine mund t’i bëjë ata të ndihen sikur janë të pasur me kokainë. Pse mendon se quhet të jesh “çmendurisht” i dashuruar? Sepse vërtet je “i çmendur” kur je kaq thellë. Dashuria është me të vërtetë një drogë.

•Zemrat e të dashuruarve afatgjatë rrahin në sinkron.

E di, e di, edhe unë u mërzita kur e lexova atë. Edhe pse shkencëtarët nuk janë vërtet të sigurt pse ndodh kjo, ata gjithashtu kanë vërejtur se në shumë raste zemra e gruas do të përshtatet për të qëndruar në kohë me zemrën e partnerit të saj mashkull.

•Njerëzit priren të bien pas atyre që duken si ata.

Mund të jetë e lehtë të talleni me idenë që Liberace i bëri një nga të dashuruarit e tij që t’i nënshtrohej një operacioni për t’u dukur si ai, por kjo nuk është plotësisht e çuditshme. Studimet kanë treguar se njerëzit tërhiqen natyrshëm nga ata që kanë ngjyrë të ngjashme, formë të fytyrës, flokë dhe madje kanë veshë të ngjashëm. Mendoj se të gjithë jemi pak egoistë, edhe kur bëhet fjalë për dashurinë.

•Mbajtja e dorës së partnerit mund të lehtësojë dhimbjen.

Një studim i Universitetit të Kalifornisë zbuloi se për të gjithë pikëllimin që mund të shkaktojë dashuria, është kur të dashuruarit janë duke mbajtur dorën që ka lehtësim të vërtetë nga dhimbja fizike dhe madje ndonjëherë edhe emocionale. Dhe mendoj se të gjithë mund të pajtohemi se mbajtja e duarve është më mirë se një ilaç kundër dhimbjeve pa recetë çdo ditë.

Të ngjashme