Kryefjala Logo

“E braktisa të dashurin tim sepse ai nuk mendonte se nuk dija të bëja humor”

5 muaj më parë

“Ti je e lezetshme, por ke një personalitet budalla”, i thashë të dashurit tim të ardhshëm.

Ai qeshi. E mbaj mend qartë këtë sepse ishte hera e parë dhe e fundit që e bëja të qeshte me zë të lartë. Sigurisht që nuk e kam frymëzuar kurrë që të qeshë ose të rrokulliset në dysheme duke qeshur. Ndoshta ky duhet të ishte një paralajmërim për mua, që për sa i përket humorit tim, atij i pëlqente vetëm kur kishte një avantazh fyes, por komplimentues.
Pas disa fillimeve dhe ndalesave të ndërlikuara, filluam të shiheshim. U transferova në Los Anxhelos me të dashurin tim të ri që më ndiqte atje disa muaj më vonë.

Ne jetonim së bashku në një apartament të vogël në Hollivud dhe kishim dy kotele portokalli, të cilat e bënin të vështirë gjumin , ndërsa u pëlqente të vraponin mbi kokën tonë në orën 4 të mëngjesit. Ai gatuante pjata të çuditshme të tilla si nachos me curried, dhe unë do të merrja mësime në komedi improvizive.Unë do të thoja që ishim të lumtur.

Tani nuk jam Tina Fey, por kam një sens të mirë humori. Nëse do të më pyesnit se cila është tipari im i preferuar i personalitetit tek vetja, do të thosha se është humori im. Të qenit qesharak është një nga mënyrat në të cilat unë e përkufizoj veten. Humori im nuk është i thatë apo i errët, por nuk është as krejtësisht idiot – është unik për mua.

Kam interpretuar në skeçe komedi, kam fituar konkurse stand-up komedie dhe aktualisht jam një tregimtare me humor. Unë nuk jam gjithmonë “ndezur” në një mënyrë të bezdisshme dhe nuk bëj gjithçka për mua, gjatë gjithë kohës. Më pëlqen të marr një reagim pozitiv kur them diçka qesharake. Unë mendoj se ne të gjithë e bëjmë. Është një ndjenjë e mrekullueshme kur dikush qesh me ty – është sikur të thotë se të pëlqen.

E qeshura është e mirë për ne. Ndihmon në lehtësimin e stresit, ju bën të ndiheni më mirë për atë që po ndodh në jetën tuaj dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë në aspektin shëndetësor. E qeshura ka shumë përfitime dhe të gjithë duhet ta bëjnë – shumë.

Kur i dashuri im refuzoi të qeshte me çdo gjë që thoja, më lëndoi. Humori luan një rol të rëndësishëm në çdo marrëdhënie. Ndarja e humorit me partnerin e forcon atë dhe krijon një lidhje pozitive. Por unë dhe i dashuri im nuk ishim në të njëjtën shaka dhe mosqeshja e tij po na ndante ngadalë.

Më në fund, nuk mund ta përballoja më refuzimin e tij për të ndarë humorin, kështu që ndalova së provuari. E mbajta për vete shakatë e mia të mprehta. Unë nuk vura në dukje më gjëra që mendoja se ishin qesharake ose nuk thashë asgjë humoristike. Ndihesha sikur po mohoja një pjesë të madhe të asaj që më bëri kjo që isha. Jeta u errësua pak dhe atëherë kuptova se duhej t’i jepja dritën – koha e tij kishte mbaruar.

Tani kam një të dashur që jo vetëm qesh kur them diçka qesharake, por është edhe qesharak. Ne kemi shaka të brendshme (që vetëm ne i mendojmë se janë qesharake), ai më mbështet kur performoj dhe ndarja e një sensi humori na ka ndihmuar të kapërcejmë konfliktin dhe të shpërndajmë çdo tension përpara se të ketë kohë për të dëmtuar marrëdhënien tonë.

Ish i dashuri im më bëri vërtet më të fortë duke mos qeshur. Ai më bëri të shihja se të kesh një partner që refuzonte të shijonte humorin tim ishte një prishje e marrëveshjeve dhe nuk do ta bëj më kurrë atë gabim.

Të ngjashme