Kryefjala Logo

Disa sugjerime filmash të frikshëm për të parë këtë Halloween

4 muaj më parë

Filmat e frikshëm janë bërë me qëllim për të tmerruar audiencën duke rikrijuar makthet dhe frikërat më të mëdha të të gjithëve.

Gjithçka midis muzikës dhe aksionit e bën të lehtë që regjisorët të na bëjnë të ndihemi të plagosur deri në pikën ku, kur pezullimi arrin kulmin, ne jemi të garantuar të kërcejmë dhe të bërtasim.

Dhe pa marrë parasysh preferencën tuaj për nën-zhanrin horror, këta filma do t’ju bëjnë të flini me dritat ndezur.

•The Shining

Në një film klasik të Jack Nicholson, një shkrimtar dhe familja e tij zhvendosen në Kolorado Rockies për t’u kujdesur për një hotel. Djali i vogël i Xhekut, Deni, ka aftësi psikike që e lejojnë të shohë të kaluarën e hotelit, por me një stuhi dimërore dhe rënien e Xhekut në çmenduri, a do të shpëtojnë ata të gjallë?

•The Conjuring

Warrens, hetues paranormalë, përpiqen të ndihmojnë familjen Perron që po përndiqet nga një shpirt i errët. Vlerësuar si një nga filmat më të frikshëm në dekadën e fundit, sigurohuni që të keni në dorë një batanije për t’u tërhequr mbi sytë tuaj.

•The Exorcist

Një nga filmat e parë horror që fokusohet veçanërisht në zotërimin, ky klasik kult është sa emocionues aq edhe i frikshëm. Disa madje thonë se seti i filmit ishte i përhumbur dhe ka pasur nëntë vdekje të lidhura me filmin, duke përfshirë vdekjen e anëtarëve të familjes dhe stafit.

•Pet Sematary

Ndërsa ka një film të vitit 2019, filmi i 1989 thjesht nuk krahasohet. Një film tjetër i bazuar në një roman të Stephen King-ut, ky film sjell një element të mbinatyrshëm në zhanrin horror dhe i bën shikuesit të pyesin se çfarë hapash do të bënin për të rikthyer një të dashur nga të vdekurit.

•It

Qoftë mini-seriali me dy pjesë nga vitet ’90 ose filmi i vitit 2017, nuk ka asgjë aq të frikshme sa një klloun që mund të shndërrohet në frikën tuaj më të thellë dhe më të errët. Dhe për një grup të dëbuarish të përhumbur nga prania e tij, ata zotohen se do ta vrasin një herë e përgjithmonë.

8. Halloween

Me aktorin Jamie Lee Curtis në filmin e saj debutues, Halloween na prezantoi me një nga zuzarët më të frikshëm të të gjitha kohërave: Michael Myers. I kompletuar me atë muzikë bezdisëse për piano, ky klasik është një domosdoshmëri për t’u parë për sezonin.

9. Omen

Çfarë do të bënit nëse fëmija juaj do të ishte Antikrishti? Ky film horror mbinatyror ka të bëjë me një fëmijë të zëvendësuar në lindje dhe dhunën që e rrethon atë fëmijë ndërsa ai rritet. Plus, ai përfshin atë muzikë që mbyt kurrizin, “Ave Satani”.

•Psycho

Një nga filmat më të njohur të Alfred Hitchcock, të gjithë e njohim atë skenë famëkeqe dushi. Është historia e Norman Bates, personazhi i të cilit dyshohet se është frymëzuar nga Ed Gein dhe përfshin shumë tronditje të papritura gjatë gjithë kohës.

•Babadook

Babadook është një thriller psikologjik që gërmon thellë në frikën tonë më të thellë. Me një libër për fëmijë që vjen në jetë dhe një nënë e bir që bien thellë në paranojë, ky film është i mbingarkuar me forca të këqija.

•Rosemary’s Baby

Pasi një çift i ri zhvendoset në apartamentin e tyre të ri, gruaja, Rosemary (e luajtur nga Mia Farrow), mbetet shtatzënë. Së shpejti, ajo fillon të përjetojë ngjarje të çuditshme dhe bëhet e bindur se fqinjët kanë qëllime të liga për fëmijën e saj të palindur.

Të ngjashme