Kryefjala Logo

Dermatologët ngrenë alarmin: Shpëtoni lëkurën pas pushimeve, tani më zgjidhjen e gjeni edhe në Shqipëri

23 Gusht, 2022 | 5:02 pm

Dermatologët e certifikuar nga bordi i Akademisë amerikane te dermatologjisë ngrenë alarmin, për kujdesin e gabuar të lëkurës.

Më poshtë janë disa këshilla për kujdesin e lëkurës që dermatologët u rekomandojnë të gjithë pacientëve të tyre – dhe në fakt i përdorin vetë.

Megjithatë, së pari, merrni pak kohë për të identifikuar dhe kuptuar llojin e lëkurës tuaj:

-Lëkura e ndjeshme mund të pickojë ose digjet pas përdorimit të produktit
-Lëkura normale është e pastër dhe jo e ndjeshme
-Lëkura e thatë është e ashpër
-Lëkura e yndyrshme është me shkëlqim
-Lëkura e kombinuar është e thatë në disa zona dhe e yndyrshme në të tjera.

Të kuptuarit e llojit të lëkurës tuaj do t’ju ndihmojë të mësoni se si të kujdeseni për lëkurën tuaj dhe të zgjidhni produktet e kujdesit të lëkurës që janë të përshtatshme për ju.

Për të mbajtur lëkurë të shëndetshme, dermatologët rekomandojnë këshillat e mëposhtme:

-Përdorni krem ​​dielli çdo ditë. Kremi kundër diellit është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për lëkurën tuaj. Kur aplikohet në mënyrë korrekte, kremi kundër diellit mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme ultraviolet (UV) të diellit. Për të kursyer kohë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, mund të konsideroni përdorimin e një kremi hidratues që përmban gjithashtu krem ​​kundër diellit. Megjithatë, ndërsa kozmetika që përmban krem ​​kundër diellit është e përshtatshme, mos harroni t’i riaplikoni ato për të arritur mbrojtjen më të mirë nga dielli.

-Thjeshtoni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Më pak është më shumë kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës. Përdorimi i shumë produkteve, veçanërisht produkteve të shumta kundër plakjes, mund të irritojë lëkurën tuaj. Në vend të kësaj, përqendrohuni në bazat, të tilla si një pastrues i butë, krem ​​kundër diellit dhe hidratues. Vendosni rutinat e kujdesit të lëkurës në mëngjes dhe natën që funksionojnë mirë për lëkurën tuaj dhe përmbahuni me to.
Zgjidhni produkte për kujdesin e lëkurës të formuluara për llojin tuaj të lëkurës. Të kuptuarit e llojit të lëkurës tuaj do t’ju ndihmojë të mësoni se si të kujdeseni për lëkurën tuaj dhe të zgjidhni produktet e kujdesit të lëkurës që janë të përshtatshme për ju.

E shpeshherë lind pyetja: si ta gjej çfarë më duhet për lëkurën? Në Shqipëri, Kosovë e rajon e keni zgjidhjen. Vizitoni klinikën e mjekësisë estetike “Allure Beauty” për tu njohur me produktet dhe trajtimet e nevojshme. “Allure Beauty” kujdeset për çdo lloj fytyre duke rekomanduar linjat më në zë koreane si Bellmona apo Merikit. Gjithashtu mund të realizoni trajtimet e ndryshme që klinika ofron. Për të shpëtuar lëkurën tuaj pas pushimeve kontaktoni në numrin +355 69 211 1919 ose nëpërmjet faqes së Instagramit Allure Beauty.

Të ngjashme