Kryefjala Logo

Çfarë i ndodh trupit tuaj pasi keni pirë vetëm një kola?

16 Dhjetor, 2022 | 12:45 pm

Të gjithë kanë dëgjuar se nëse vendosni një copë biftek në Coca-Cola, në më pak se një ditë do të shpërbëhet.
Vetëm mendoni se çfarë do të bënte kjo me brendësinë tuaj!

Ndërsa shumica e njerëzve pajtohen se nuk është mirë për ju, shumica nuk mendojnë se do t’ju vrasë nëse e keni pirë vetëm herë pas here.
Por tani, është ndezur një polemikë se sa keq është për ju.

•Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini Coca-Cola?

1-Në 10 minutat e para
10 lugë çaji sheqer godasin sistemin tuaj (100 %e marrjes suaj të rekomanduar ditore).
Nuk tërhiqesh menjëherë nga ëmbëlsia dërrmuese sepse acidi fosforik shkurton shijen, duke ju lejuar ta mbani atë.

2-Në 20 minutat e para
Sheqeri juaj në gjak rritet, duke shkaktuar një shpërthim insuline.
Mëlçia juaj i përgjigjet kësaj duke e kthyer çdo sheqer që mundet në yndyrë.

3-Në 40 minutat e para
Thithja e kafeinës është e plotë,bebëzat tuaja zgjerohen,presioni i gjakut rritet.
Si përgjigje, mëlçia juaj hedh më shumë sheqer në qarkullimin e gjakut.
Receptorët e adenozinës në trurin tuaj tani janë bllokuar, duke parandaluar përgjumjen.

4-Në 45 minutat e para
Trupi juaj rrit prodhimin tuaj të dopaminës, duke stimuluar qendrat e kënaqësisë së trurit tuaj.
Kjo është fizikisht e njëjta mënyrë si vepron heroina.

5-Në 60 minutat e para
Acidi fosforik lidh kalciumin, magnezin dhe zinkun në zorrën tuaj të poshtme, duke siguruar një nxitje të mëtejshme në metabolizëm.
Kjo shoqërohet nga doza të larta të sheqerit dhe ëmbëlsuesve artificialë, duke rritur gjithashtu sekretimin urinar të kalciumit.

Vetitë diuretike të kafeinës hyjnë në lojë (duke bërë që ju të urinoni). Tani është e sigurt se do të evakuoni kalciumin, magnezin dhe zinkun e lidhur që u drejtuan në kockat tuaja, si dhe natriumin, elektrolitet dhe ujin.

Ndërsa zhurma brenda jush shuhet, do të filloni të keni një rënie të sheqerit, të cilën askush nuk e dëshiron.
Mund të bëheni nervoz dhe të plogësht.

Ju gjithashtu tani, keni acaruar të gjithë ujin që ishte në Coca-Cola, por jo përpara se t’i mbushni me lëndë ushqyese të vlefshme që trupi juaj mund të kishte përdorur për gjëra të tilla si hidratimi i sistemit tonë ose ndërtimi i kockave dhe dhëmbëve të fortë.
Nëse mendoni se keni ende nevojë për energji, përpiquni ta gjeni në ushqime të tjera që janë më të shëndetshme për ju, si frutat dhe perimet.

Të ngjashme