Çfarë është dhe si të bëni karamele Dalgona nga ‘Squid Game’ të Netflix

9 muaj më parë

•Biskotat Dalgona në të vërtetë nuk janë aspak biskota. Dalgona është një ëmbëlsirë e Koresë së Jugut që shpesh quhet krem ​​mjalti ose ppopgi. Është bërë pothuajse tërësisht nga sheqeri i karamelizuar i përzier për një qëndrueshmëri të ajrosur dhe një pamje të ngjashme me dellin e mjaltit.

•Sot, dalgona shpesh shitet në rrugë në zona të caktuara të Koresë së Jugut, të tilla si Myeongdong. Por së pari u bë e njohur pas Luftës Koreane. Ushtarët amerikanë shpesh i shpërndanin ëmbëlsirat fëmijëve jashtë shtetit, por disa prindër nuk mund t’i përballonin ato karamele sapo të mbaronte lufta. Pra, u krijua zëvendësuesi i përballueshëm, i ngjashëm me sheqerkat.

•Në Squid Game, dalgona përdoret në një lojë tradicionale ku një lojtar duhet të thyejë skajet e jashtme të karameleve duke ruajtur formën e brendshme. Mund të tingëllojë e lehtë, por karamelet janë super delikate pasi në thelb janë vetëm sheqer. Dhe sigurisht, kostoja e humbjes është vdekja, kështu që aksionet janë aq të larta sa mund të jenë.

-Si ta përgatisim?

Hapi 1: Ngroheni sheqerin në një zjarr të ulët derisa të fillojë të shkrihet dhe karamelizohet. Përzieni sheqerin derisa të shkrihet në mënyrë që të mos ngjitet dhe të digjet.

Hapi 2: Shtoni një majë sode buke dhe rrihni përzierjen derisa të bëhet e trashë dhe e shkumëzuar, ashtu si kafja dalgona.

Hapi 3: Derdhni përzierjen në një fletë pjekje dhe rrafshojini ato me ndonjë objekt të lëmuar dhe të sheshtë, si fundi i një tigani psh.

Pasi karamelet të formohen të rrumbullakta, shtypeni  me formën e dëshiruar  dhe lërini karamelet të ngurtësohen.

Tani je gati për të parë nëse do jetonit apo jo në Squid Game.

Të ngjashme