Kryefjala Logo

Burri e lë të fejuarën e tij pak para dasmës për ish-in por zbulon se “bari nuk është gjithmonë i gjelbër”

5 muaj më parë

Tre vjet më parë, një grua mendoi se takoi burrin e ëndrrave të saj dhe marrëdhënia e tyre kishte qenë sa më e përsosur, madje edhe nënat e tyre u bënë shoqet më të mira.

Ajo nuk hezitoi të pranonte kur ai i kërkoi asaj të martohej me të, por gjithçka u ndal kur u shfaq një dashuri e kaluar që donte të rilidhej.

E dashura e gjimnazit të burrit u kthye dhe gjithçka ndryshoi.

Nuk ishte sekret që partneri i gruas, Mark, i kishte përfunduar gjërat me ish-in e tij sepse ajo shkoi jashtë vendit për të ndjekur arsimin e saj. Por kthimi i saj pesë vjet më vonë ndezi një zinxhir ngjarjesh që do të ndikonin në të gjithë jetën e tyre.

Sapo ish e dashura e tij erdhi në shtëpi, ajo zgjati dorën për t’u rilidhur. Marku ishte i sinqertë me të fejuarën e tij për kthimin e saj dhe duke u ndjerë sikur ajo mund t’i besonte plotësisht burrit të saj, ajo ra dakord që ata të mblidheshin.

Kur u kthye nga vizita, sjellja e Markut ishte krejt ndryshe. Ai ishte i tërhequr dhe shpërfillës, vazhdimisht në telefonin e tij dhe duke filluar zënkat. Ai u “tërhoq” nga prekja e saj dhe nuk pranoi të bënte kontakt me sy gjatë intimitetit, ndaj dukej qartë se diçka kishte ndryshuar.

Një fundjavë, e fejuara vendosi të kalonte kohë me gjyshen e Markut pasi të dy ishin afruar. Kur ajo u kthye në shtëpi, e gjeti atë duke paketuar gjërat e tij, duke u përgatitur për t’u larguar. Ai kërkoi falje që e lëndoi, por shpjegoi se i ishte dhënë një shans i dytë për dashurinë e vërtetë me “atë që iku” dhe nuk donte ta shpërdoronte.

Ish-i i tij donte që ai të kthehej dhe ai kuptoi se ende e donte atë dhe donte të njëjtën gjë. Ai tha se do të vazhdonte të paguante faturat derisa ajo të merrte një vend të ri, por ishte i sigurt se donte të ishte diku tjetër. E fejuara e tij lutej dhe lutej, por ai qëndroi i fortë në vendimin e tij.

Të shkatërruar nga ndarja, miqtë dhe familja e saj u mblodhën rreth saj me mbështetje. Edhe gjyshja e Markut e quajti atë “budalla” dhe parashikoi se ai do të kthehej duke u zvarritur.

Ashtu siç parashikoi gjyshja, Marku zbuloi se gjithçka që shkëlqen nuk është flori.

Jo shumë kohë pas largimit, dhëndri i arratisur dërgoi një letër duke kërkuar falje për veprimet e tij. Ai pranoi se i mungonte guximi për t’u përballur personalisht me ish të fejuarën e tij dhe tha se kishte ikur në kërkim të një “marrëdhënieje perfekte që nuk ka ekzistuar kurrë”.

I mbushur me keqardhje, ai rrëfeu: “Mendova se isha i dashuruar me të. Isha i dashuruar me atë që ajo përfaqësonte”.

Ai kujtoi aromën e të fejuarës së tij, këngën e saj, ritualet e festave, madje edhe bezdisjen e saj, duke kuptuar se nuk kishte të njëjtën përmbushje nga gruaja tjetër. Tani, ai dëshironte të mund të kthente pas duart e kohës dhe të mos e tradhtonte kurrë.

Duke supozuar se planet e dasmës ishin anuluar, ai ofroi të paguante nga xhepi nëse ata mund ta kthenin ceremoninë në rrugën e duhur. Familja e tij e urrente atë që ai bëri, por ende shpresonte për pajtim, por gruaja pyeti veten: “Nëse ai mund ta bënte këtë me mua në kohë të mira, çfarë do të bënte në kohë të këqija?”

Pavarësisht përpjekjeve të tij për pajtim, marrëdhënia ka përfunduar.

Marku u lut për një mundësi tjetër, por edhe nëna e tij pranoi se ajo nuk do të pajtohej në rrethana të ngjashme.

Gruaja u nis për të rindërtuar jetën e saj dhe për të riorganizuar shtëpinë e saj për t’iu përshtatur rrethanave të reja, por edhe kjo doli e vështirë. Një të shtunë, ish i fejuari i saj u shfaq në derën e saj . Ai u lut që ta lejonin të hynte, por ajo nuk pranoi.

Ajo nuk u përgjigj kurrë, por tani nuk është rehat në shtëpinë e saj.

Të ngjashme