Brenda historisë së Marilyn Monroe me mama ë e saj dhe pse marrëdhënia e tyre ishte kaq e tensionuar

2 muaj më parë

Filmi i sapo publikuar i “Bonde”, është përshkruar nga regjisori si një “film për të gjithë fëmijët e padashur të botës”.

Filmi bazohet në romanin imagjinar të vitit 1999 nga Joyce Carol Oates me të njëjtin titull që përshkruan jetën e Monroe dhe fillon me fëmijërinë e ikonës së Hollivudit.
Monroe dihet se ka pasur një edukim të trazuar, duke përfshirë disa raste të neglizhencës dhe keqtrajtimit nga duart e nënës së saj.

Shumë pyesin se ku ishin prindërit e Monroe dhe nëse ata ishin pjesë e pandashme e jetës së saj.
Nuk dihet shumë për babain biologjik të aktores përveç që quhej Charles Stanley Gifford, i cili nuk e takoi kurrë personalisht vajzën e tij.
Sa i përket nënës biologjike të Monroe, u zbulua se ajo ishte një grua e trazuar që vuante nga vështirësi të ndryshme, duke përfshirë marrëdhëniet abuzive dhe sëmundjet mendore, të cilat e shtynë atë të vendoste Monroe në kujdestari.

Kush ishte nëna e Marilyn Monroe?
Nëna e Monroe, Gladys Pearl Monroe, lindi në Meksikë në 1902 para se të transferohej në Los Anxhelos me familjen e saj menjëherë pas.

Sipas autorit J. Randy Taraborrelli në “The Secret Life of Marilyn Monroe”, Baker u rrit në një familje të varfër dhe u martua me një burrë të quajtur John Newton Baker kur ajo ishte vetëm 15 vjeç dhe ai ishte 24 vjeç.
Së bashku, ata patën dy fëmijë, Robert Kermitt Baker dhe Berniece Baker Miracle. Megjithatë, pasi pësoi abuzim nga duart e burrit të saj, Baker u divorcua nga ai në 1921.

Ai rrëmbeu të dy fëmijët e tyre dhe u zhvendos në Kentaki.
Baker u martua përsëri në 1924 me një emigrant norvegjez të quajtur Martin Edward Mortensen. Gjatë martesës së tyre, Baker u takua me Gifford ndërsa punonte në studiot RKO.

Të dy u angazhuan në një lidhje që rezultoi në lindjen e një vajzë, Norma Jean, më 1 qershor 1926.
Nëna e Marilyn Monroe e vendosi atë në kujdestari si foshnjë.
Baker dhe Mortenson u divorcuan në vitin 1928, megjithatë, emri i Mortensen u rendit si babai i Monroe në certifikatën e lindjes.

Kur Monroe, e cila u quajt Norma Jean Mortensen kur lindi, ishte vetëm dy javëshe, ajo u vu nën kujdesin e prindërve birësues ungjillorë të krishterë, Albert dhe Ida Bolender nga Baker.
Baker luftoi me sëmundje mendore në atë kohë dhe nuk mund ta rriste fëmijën e saj në mënyrë adekuate.
Gladys Baker u përpoq të rrëmbejë Monroe nga prindërit e saj birësues.

Baker ishte brenda dhe jashtë jetës së Monroe ndërsa ajo ishte në kujdestari.
Ajo e vizitonte vajzën e saj sa më shpesh që të mundej.
Megjithatë, kur Monroe ishte tre vjeç, Baker u përpoq ta rrëmbejë atë nga prindërit e saj birësues duke e nxjerrë të bijën nga shtëpia në një çantë.
Përpjekja e saj ishte e pasuksesshme.

Monroe u vendos për pak kohë në kujdesin e Bakerit kur ajo ishte shtatë vjeç.
Edhe pse në vitin 1934, ajo u rikthye në sistemin kujdestar pasi Baker pësoi një avari psikotike dhe u shtrua.
Ajo u diagnostikua me skizofreni paranojake.

Ajo rrotullohej midis shtëpive kujdestare, e rritur nga 12 familje të ndryshme kujdestare, madje edhe një jetimore në një pikë ku ajo ishte subjekt i abuzimit intim dhe emocional.

Ajo u pranua nga një mikeshë e familjes, Grace McKee Goddard, të cilën ajo e quajti “Aunt Grace”, kur ishte 11 vjeç.
Pasi u lirua nga një spital psikiatrik, Baker punoi si shtëpiake dhe në një shtëpi pleqsh përpara se të pranohej në një sanatorium në 1953.
Ajo u lirua në vitin 1967 dhe u transferua me vajzën e saj, Berneice. Ajo do të banonte më vonë në një shtëpi të moshuarish në Gainesville, Florida përpara se të ndërronte jetë në 1984.

Monroe i dërgoi para nënës së saj edhe pse të dyja nuk flisnin.
Edhe pse Monroe kishte pohuar se ajo kurrë nuk e njihte nënën e saj gjatë gjithë karrierës së saj, ajo do t’i dërgonte para Bakerit dhe kujdesej për të nga menaxheri i biznesit të Monroe.

Pasi Monroe ndërroi jetë në 1962, Baker mori një fond besimi prej 100,000 dollarësh nga vajza e saj e ndjerë.
Gjatë kohës së saj në sanitar, Baker nuk ishte në dijeni që Monroe kishte ndërruar jetë dhe dukej e hutuar nga fakti se kush ishte Monroe.
Baker ndërroi jetë më 11 mars 1984.

Burimi:YourTango

Të ngjashme