Kryefjala Logo

Bakllavaja mbaroi!Ushqimet që duhen mbajtur në frigorifer nëse po përpiqeni të humbni peshë

3 Janar, 2024 | 9:57 am

Sapo të kaloni frigoriferin dhe dollapin tuaj të ushqimeve, ndalesa tjetër për të humbur peshë është në ngrirje. Dhe ka disa ushqime që duhet të keni pranë për të qëndruar të shëndetshëm dhe në rrugën e duhur gjatë gjithë vitit.

•Ushqim deti të egër

Dyfishimi i konsumit të proteinave mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, dhe nëse nuk jeni adhurues i shpendëve, viçit ose derrit, mund të jetë e vështirë të arrini atë shifër të lartë çdo ditë. Ngrënia e një diete të mbushur me ushqim deti mund t’ju ndihmojë të merrni më shumë proteina me kalori të ulët dhe të ligët në jetën tuaj, gjë që do t’ju mbajë të kënaqur.

•Manaferrat e përzier

Shumë njerëz mbajnë një qese të madhe me manaferra të përziera organike të vendosura në frigoriferin e tyre kur përpiqen të humbin peshë. Ato janë fillimi i përsosur për çdo smoothie apo tas tërshëre, por janë gjithashtu plot me antioksidantë të shëndetshëm dhe lëndë ushqyese që mbështesin humbjen e peshës.

•Supë e bërë në shtëpi

Lëngu i kockave bëhet nga zierja e kockave të kafshëve dhe indeve lidhëse, dhe shpesh përdoret në supa dhe salca. Megjithatë, është gjithashtu një gjë e mrekullueshme ta mbani të ngrirë dhe ta bëni atë pjesë të udhëtimit tuaj për humbje peshe.

Lëngu i kockave është i pasur me lëndë ushqyese, megjithëse varet nga lloji i kockave të kafshëve të përdorura. Mineralet si kalciumi dhe magnezi janë të nevojshëm për forcimin e kockave tuaja, ndërsa palca e eshtrave përmban zink, hekur dhe vitaminë A dhe B. Si me kockat ashtu edhe me palcën, lëngu i eshtrave përmban gjithashtu kolagjen, i cili përfshin aminoacide të dobishme.

•Perimet e ngrira

Perimet e ngrira janë një burim i shkëlqyer i vitaminave, fibrave, lëndëve ushqyese të rëndësishme dhe antioksidantëve. Studime të shumta kanë zbuluar gjithashtu se perimet zvogëlojnë rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve kardiovaskulare dhe madje edhe kancerit.

Të ngjashme