Kryefjala Logo

Arsyet e pazakonta pse mund të mos jeni në gjendje të humbni peshë

17 Dhjetor, 2023 | 12:39 pm

Si të merrni zakonet e duhura dhe të shëndetshme.

•Jeni të stresuar kronik

Gjatë periudhave të stresit, hormoni kortizol sekretohet nga gjëndrat mbiveshkore. Edhe pse kortizoli është i rëndësishëm për ruajtjen e presionit të gjakut dhe sigurimin e energjisë, ai gjithashtu rrit oreksin dhe dëshirat.

Megjithatë, ka shumë mënyra të thjeshta për të mposhtur stresin dhe për të rregulluar nivelet e kortizolit:

Meditoni: Uluni në një vend të qetë për disa minuta çdo ditë dhe përqendrohuni në një gjë, siç është frymëmarrja juaj, një frazë ose një skenë paqësore.

Ushtrimi: Vetëm 20 minuta në ditë mund të ulë nivelin e hormonit të stresit. Provoni të ecni, joga ose çiklizëm për të shpërndarë çdo energji shtesë.

Shmangni kafeinën: Kafeina është një stimulues natyral që rrit nivelin e adrenalinës. Në vend që të kërkoni kafeinë, provoni çaj bimor.

Frymëmarrja e thellë: Frymëmarrja thellë rrit nivelet e oksigjenit, gjë që ju relakson. Merr frymë ngadalë për 3 numërime përmes hundës, duke u siguruar që të mbushësh barkun me çdo frymëmarrje. Merr frymë ngadalë për 4 numërime përmes gojës. Përsëriteni për një minutë.

Shijoni një hobi: Sigurohuni që të ndani kohë për të bërë diçka që ju pëlqen. Merreni me kopshtarinë, lexoni një libër, librin e shënimeve, këndoni – thjesht gjeni kohë për të bërë diçka që ju bën të lumtur.

•Ju keni një intolerancë të fshehtë ushqimore

Ndjeshmëria ose intoleranca ndaj glutenit mund të jetë një faktor kontribues në pllajën tuaj të peshës. Ata që janë të ndjeshëm ndaj glutenit kanë lidhje të lirshme në rreshtimin e tyre të zorrëve, gjë që bën që toksinat dhe grimcat e ushqimit të patretur të udhëtojnë përmes qarkullimit të gjakut.

Lufta kundër intolerancës ushqimore është e dyfishtë:

Hiqni glutenin ose nxitësit e tjerë dietikë. Sigurohuni që të eliminoni të gjitha ushqimet që përmbajnë gluten ose bulmet nga dieta juaj, pa përjashtim!

Zëvendësoni me alternativa. Në vend që të vendosni bukën dhe krisurat në pjatën tuaj, shkoni për quinoa dhe perime. Gjetja e ushqimeve të shëndetshme me shije të mrekullueshme do ta bëjë tranzicionin shumë më të lehtë.

•Po e teproni me kardio

Nëse po kaloni më shumë se një orë duke ushtruar, kjo mund të rrisë nivelet e kortizolit dhe të jetë kundërproduktive për qëllimet tuaja. Njëzet deri në 30 minuta stërvitje me intervale do të djegë yndyrën dhe do t’ju bëjë të kaloni pllajën tuaj të humbjes së peshës.

Këshilla të tjera të shpejta dhe të pista për të mbajtur kardio në vendin e ëmbël:

Përfshini rezistencën ndaj peshës në stërvitjen tuaj.

Synoni për breshëri të shkurtra kardio.

Të ngjashme