Kryefjala Logo

Apple prezantoi iPhone14 dhe ju duhet ti dini risitë që sjell

8 Shtator, 2022 | 1:25 pm

iPhone-ët më të rinj të Apple dalin në treg më 7 shtator për iPhone 14 Plus dhe 16 tetor iPhone 14 .
iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus janë telefonët e rinj “të përballueshëm” të Apple me çmime që fillojnë nga 799$ dhe pajisjet po shiten së bashku me iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max më të shtrenjtë.

Modelet e iPhone 14 vijnë në madhësi 6.1 dhe 6.7 inç.
iPhone 14 i ri 6.7 inç quhet “iPhone 14 Plus”, duke u kthyer në iPhone 8 dhe 8 Plus.
Modelet e iPhone 14 të Apple janë identike në dizajn me modelet e iPhone 13, duke shfaqur skaje të sheshta, një mbyllje alumini të shkallës së hapësirës ajrore dhe një mbrapa xhami që mundëson karikimin me valë.

Modelet e iPhone 14 vijnë në ngjyrë blu, vjollcë, mesnatë, dritë yjesh dhe i kuq. Ndryshe nga modelet e iPhone 14 Pro, iPhone 14 dhe 14 Plus vazhdojnë të kenë një nivel në pjesën e përparme të ekranit që strehon kamerën TrueDepth.
Ashtu si modelet e iPhone 13, iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus përfshijnë ekrane Super Retina XDR OLED që mbështesin ndriçimin maksimal prej 1200 nits, një raport kontrasti 2,000,000:1, Dolby Vision dhe mbështetje True Tone për përputhjen e balancës së bardhë të ekranit me ndriçimi në dhomë.

Nuk ka asnjë teknologji të ekranit ProMotion të disponueshme në modelet standarde të iPhone 14 me këtë veçori të kufizuar në modelet Pro.
Një mbulesë e përparme e qëndrueshme Ceramic Shield mbron ekranin e iPhone nga goditjet dhe rëniet dhe modelet e iPhone 14 janë rezistente ndaj ujit, duke i lejuar ata të përballojnë një thellësi prej 6 metrash deri në 30 minuta.

Ekziston një kamerë e gjerë 12 megapikselë e përditësuar që përmban një sensor më të madh dhe pikselë më të mëdhenj për performancë të përmirësuar në dritë të ulët, plus ka stabilizues optik të imazhit me zhvendosje të sensorit.
Apple shtoi gjithashtu një kamerë të përditësuar TrueDepthdhe ndërkohë që lentja Ultra Wide nuk pati përmirësime, Motori Photonic përmirëson fotografinë në dritë të ulët në të gjitha kamerat e iPhone 14.

Motori Photonic përmirëson performancën në dritë të ulët deri në 2 herë në kamerën Ultra Wide, 2 herë në kamerën TrueDepth dhe 2,5 herë në kamerën Wide.

Për videon ekziston një modalitet veprimi që ofron video me pamje të qetë dhe stabilizim imazhi më të mirë se kurrë më parë.
Modaliteti i veprimit është në gjendje të përshtatet me lëkundjet, lëvizjet dhe dridhjet e rëndësishme, edhe kur videoja regjistrohet në mes të veprimit.
Modaliteti kinematografik është përmirësuar dhe disponohet në 4K.
Blici True Tone është 10% më i ndritshëm me uniformitet më të mirë për ndriçim më të qëndrueshëm.

Apple shtoi gjithashtu Emergency SOS nëpërmjet satelitit, një opsion që lejon iPhone 14 të lidhet drejtpërdrejt me satelitët për qëllime komunikimi në situata emergjente kur WiFi dhe celulari nuk janë të disponueshëm. Emergjenca SOS nëpërmjet satelitit funksionon në zona të hapura me pak pemë dhe u mundëson përdoruesve t’i dërgojnë mesazhe personelit të urgjencës. Është falas për dy vjet, dhe funksionon në SHBA dhe Kanada. Lidhja satelitore mund të përdoret gjithashtu për të ndarë vendndodhjen tuaj me miqtë dhe familjen në Find My kur jeni jashtë për ecje ose kamping në zona të largëta.

Jetëgjatësia e baterisë është përmirësuar me iPhone 14 dhe zgjat një orë më shumë se iPhone 13.
Modelet e iPhone 14 janë në dispozicion në kapacitete ruajtjeje 128 GB, 256 GB dhe 512 GB. Ngarkimi MagSafe deri në 15 W vazhdon të mbështetet dhe karikimi i shpejtë përmes Lightning ofrohet me një karikues 20 W ose më të lartë. IPhone 14 dhe 14 Plus.

Të ngjashme