Kryefjala Logo

2022-shi në një frymë: Muaj pas muaji, lajmet më të rëndësishme të vitit që lamë pas

1 Janar, 2023 | 1:07 pm

Nga pandemia e vazhdueshme e COVID-19 tek rritja e inflamacionit tek pushtimi më i madh në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, ja një vështrim prapa në disa nga lajmet më të mëdha të vitit 2022.

•Pandemia e COVID-19 hyn në vitin 3
Ishte viti i tretë i pandemisë COVID-19, me 300 milionë raste të tjera të raportuara në mbarë botën në vitin 2022.
Rritjet më të mëdha ishin kryesisht për shkak të variantit Omicron, i cili u bë dominues në SHBA në mars. Rastet ranë gjatë verës, por dimri dhe pushimet po sjellin numërim më të madh të rasteve.

•Rusi-Ukrainë

Më 24 shkurt, Rusia dërgoi trupa në Ukrainën fqinje për fillimin e asaj që është bërë një pushtim gati njëvjeçar.
Presidenti rus Vladimir Putin u përpoq të justifikonte sulmin me pretendimet se Ukraina po kërcënonte Rusinë dhe po qeverisej nga “nazistët”.

Kremlini priste që konflikti të zgjaste ditë, por ata e nënvlerësuan jashtëzakonisht ushtrinë ukrainase dhe mbështetjen e SHBA-së dhe aleatëve të tjerë të NATO-s. Trupat ukrainase ndaluan Rusinë të merrte Kievin, duke i detyruar përfundimisht trupat ruse të tërhiqeshin në lindjen e largët dhe pjesët jugore të Ukrainës.

•Inflamacioni arrin nivelet më të larta në dekada
Pushtimi rus i Ukrainës është një faktor që çoi në rritjen e kostove në mbarë globin – dhe kriza më e keqe e inflacionit që SHBA ka parë në katër dekada.
Rezerva Federale ka rritur në mënyrë agresive normat e interesit gjatë gjithë vitit 2022 në një përpjekje për të zbutur çmimet në rritje dhe për të shmangur një recesion.

Inflamacioni është tërhequr nga niveli më i lartë i katër dekadave që arriti këtë verë, por ai ende po dëmton fuqinë shpenzuese të konsumatorëve.
Çmimet u rritën me 7.1% në nëntor nga një vit më parë, nga kulmi prej 9.1% në qershor.

Shpenzimet e përgjithshme janë ngadalësuar nga spërkatjet e infektuara nga pandemia dhe janë zhvendosur gjithnjë e më shumë drejt nevojave si ushqimi, ndërsa shpenzimet për elektronikë, mobilje, rroba të reja dhe gjëra të tjera jo të nevojshme janë zbehur.

•Gjyqi Johny Deep-Amber Heard
Aktorët Amber Heard dhe Johnny Depp shikojnë ndërsa juria largohet nga salla e gjyqit për një pushim dreke në Gjykatën e Qarkut Fairfax në Fairfax, Virxhinia, më 16 maj 2022.
Miliona njerëz u akorduan kur aktorët Johnny Depp dhe Amber Heard u përballën në gjykatë. Ish-çifti paditën njëri-tjetrin për shpifje pasi Heard pretendoi se Depp ishte dhunuar fizikisht gjatë marrëdhënies së tyre.

Pas një gjyqi gjashtë-javor, juria kryesisht doli në anën e Depp-it, duke i dhënë atij 10 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë si dëmshpërblim. Për kundërpadinë e Heard-it, juria i dha asaj 2 milionë dollarë si dëmshpërblim.

•Mbretëresha Elizabeth II

Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, vdiq më 8 shtator pas 70 vitesh në fron. Ajo ishte 96 vjeç. Vdekja e saj shkaktoi valë tronditëse në mbarë botën, pasi monarku shërbeu si një forcë konstante, stabilizuese gjatë gjithë mbretërimit të saj dhe shumica e njerëzve të gjallë sot nuk njohin një botë pa të në të.
Djali i Elizabeth, Charles, u kurorëzua Mbret Charles III pas 64 vjetësh si trashëgimtar i fronit.

•Protesta pro-demokracisë në Iran
Një lëvizje pro-demokratike po rritet në Iran. Protestat atje filluan në shtator kur 22-vjeçarja Mahsa Amini vdiq ndërsa ishte në paraburgim nga policia morale e vendit.
Ajo ishte arrestuar për shkelje të kodit të rreptë të veshjes së Republikës Islamike.

Protestat kanë vazhduar për muaj të tërë pavarësisht nga një goditje vdekjeprurëse.
Aktivistët e të Drejtave të Njeriut në Iran, një grup me bazë në SHBA që ka ndjekur nga afër protestat që kur shpërthyen, thotë se 451 protestues dhe 60 forca sigurie janë vrarë që nga fillimi i trazirave. Ata vlerësojnë se më shumë se 18,000 njerëz janë arrestuar.

•Kupa e Botës

Kupa e Botës 2022 u zhvillua në Lindjen e Mesme për herë të parë në histori. Katari, një emirat konservator mysliman që kufizon alkoolin, ndalon drogën dhe shtyp fjalën e lirë, organizoi festën më të madhe në botë, duke ndaluar shitjen e alkoolit në stadiumet e Kupës së Botës vetëm dy ditë para fillimit të saj.
Ndoshta në finalen më të egër në historinë 92-vjeçare të turneut, Argjentina fitoi titullin e tretë të Kupës së Botës duke mposhtur Francën 4-2 në penallti pas një barazimi 3-3 me dy gola nga 35-vjeçari Lionel Messi dhe një hat trick nga trashëgimtari i tij i dukshëm, sulmuesi francez Kylian Mbappé.

•Elon Musk blen Twitter
Miliarderi Elon Musk mori drejtimin e Twitter më 27 tetor pasi bleu kompaninë e mediave sociale për 44 miliardë dollarë.
Që kur bleu Twitter, CEO i Tesla-s ka udhëhequr një seri ndryshimesh marramendëse që kanë nervozuar reklamuesit dhe kanë fikur përdoruesit. Ai shkarkoi gjysmën e stafit, hoqi nga puna moderatorët e përmbajtjes së kontratës dhe shpërndau një këshill këshilltarësh besimi dhe sigurie. Ai gjithashtu ka hequr dorë nga zbatimi i rregullave të dezinformimit të COVID-19 dhe bëri thirrje për akuza penale kundër Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA.

Musk rivendosi llogarinë e ish-presidentit Donald Trump, i cili u ndalua përgjithmonë pas sulmit të 6 janarit në Kapitol. Ai autorizoi gjithashtu lëshimin e të ashtuquajturave “dosje të Twitter”, që tregonte sjellje të pahijshme nga ish-punonjësit në prag të zgjedhjeve të 2020.

Të ngjashme