10 Kuriozitet që nuk dinit për çantat Hermès

2 vite më parë

Historia e çantave më të famshme të Hermès – Birkin, Constance dhe Kelly – është e jashtëzakonshme, secila unike pasi secila pjesë është e punuar me dorë nga Hermès. Të frymëzuar nga gratë e famshme, Grace Kelly dhe Jane Birkin përkatësisht, ato ndryshojnë në model, çmim dhe proporcione. Le të shohim disa kuriozitete dhe disa fakte interesante që kanë kontribuar në famën e markës dhe çantave ikonike.

1-I famshëm gabimisht. Grace Kelly dhe foshnja përplasen për tu fshehur nga paparacët.

Në vitet 1950, Grace Kelly u bë Princesha e Monakos duke u martuar me Princin Rainier. Legjenda thotë se princesha, e fotografuar në një moment glam, në 1956 me Sac à Dépêches në krah, siç quhej atëherë, po fshihte shenjat e para të shtatzënisë falë çantës. Që atëherë Kelly ka marrë emrin e saj përfundimtar, zyrtarisht u riemërua në 1977 nga Maison për nder të princeshës Monegasque, duke hyrë kështu në historinë e modës.

2. Birkin, i krijuar për gruan bashkëkohore

Jane Birkin, aktore dhe këngëtare britanike, është gruaja për të cilën Jean-Louis Dumas – atëherë dizajner i Hermès – projektoi çantën e famshme. Takimi i tyre në një aeroplan për në Paris në 1983 u bë i famshëm për bisedën gjatë së cilës aktorja lëshoi ​​shënimet e saj në tokë për shkak të mungesës së një çante të përshtatshme për nevojat e saj.

3-3. Fat i mirë kur quhesh… Constanza!

I matur, i gjithanshëm dhe thelbësor, por edhe praktik dhe i rastësishëm, Hermès Constance ka një histori disi të ndryshme nga kushërinjtë e saj. Në vitin 1967, drejtori i atëhershëm i Maisonit të famshëm Francez kërkoi nga një stiliste e re, Catherine Chaillet, të hartonte një çantë për Hermès. Shtatzënë me një vajzë, stilistja vendos t’i japë çantës të njëjtin emër si vajza e saj: Constanza

4. Çdo çantë Hermès është unike dhe e paimitueshme, e bërë nga një mjeshtër i vetëm

Kërkon rreth 28 orë për të bërë një çantë.

5. Më mirë një Hermès të ri apo të cilësisë së mirë?

Research deklaron se nga 2017 deri më sot Birkin më të rrallë kanë pasur një rritje në shitjet në ankand me sa 42% dhe në 10 vitet e fundit vlera e këtyre objekteve të rralla të dëshirës është rritur me 347%! Shumë shtëpi ankandesh italiane dhe ndërkombëtare ofrojnë ankande të çantave të stilistëve, protagonistë të padiskutueshëm të të cilëve janë gjithmonë ata, Birkin dhe Kelly Hermès, së bashku me çantat Chanel dhe Louis Vuitton.

6. Një traditë shekullore familjare

Gjashtë breza të familjes Hermès në krye të kompanisë. Në fakt, themeluesi i Maison,  Thierry Hermès në 1837 hapi dyqanin e parë në Paris, ku ai ofroi pajisje për kuajt.

7. Marka dhe kuptimi

Logoja e Hermès, karroca e tërhequr me kalë është simboli i origjinës modeste të kompanisë ndërsa prania e fisnikut do të thotë zgjerim i kompanisë në botën e veshjeve luksoze dhe aksesorëve prej lëkure.

8. Kuti portokalli, një dhuratë nga paparashikueshmëria e historisë

Kutitë karakteristike të portokallit nuk ishin një zgjedhje biznesi. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, kutitë e Hermès në nuancat e kohës – ngjyrë bezhë me një kufi ari – nuk ishin në dispozicion. Kutia portokalli u dërgua nga furnizuesi duke ndjekur disponueshmërinë e kufizuar dhe mbeti kutia Hermès që ne të gjithë njohim sot.

9. Hermès jo vetëm çanta

Maison krijoi në 2008 Fondacionin Hermès i cili shpërblen të rinjtë  për krijimet e tyre të dizajnit, duke u kujdesur gjithashtu për promovimin e artizanatit dhe aftësive tradicionale të arteve krijuese.

10. Çantat më të shtrenjta Hermès të shitura në ankand

Në shtator të vitit 2020 Christie’s theu rekordin botëror për çantën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand, kur një Hermès Himalaja me krokodil të bardhë të mbushur me 10,23 karat diamante – Grali i Shenjtë i Hermès – u shit për 255,700 €. Në vitin 2017 Christie’s shiti gjithashtu në një ankand të drejtpërdrejtë në Hong Kong, për shumën prej 320,000 €, një shembull i rrallë i çantës ikonike, i cili fitoi titullin e çantës më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në ankand!

Të ngjashme