Kryefjala Logo

Shuhet familja izraelite me 5 anëtarë, gjenden të përqafuar me njeri-tjetrin

17 Tetor, 2023 | 3:35 pm

Njëmbëdhjetë ditë pas masakrës nga persona të armatosur të Hamasit në jug të Izraelit, histori të ndryshme kanë mbushur rrjetet duke përfshirë atë të një çifti që u vranë tre ditë para fejesës së tyre dhe atë të një familjeje prej pesë anëtarësh, anëtarët e së cilës u gjetën të përqafuar në vendin ku u vranë.

Aviv Kuz, 54 vjeç, u gjet duke përqafuar gruan e tij 49-vjeçare, Livnat, vajzën e tij 19-vjeçare, Rotem, dhe djemtë e tij 17-vjeçarë, Yonatan dhe Yiftach, më 7 tetor, ditën kur persona të armatosur të Hamasit filluan sulmet.

“Ne do t’i vizitonim ata ditën që u vranë,” tha tezja e fëmijëve, duke treguar se si familja ishte kthyer së fundmi në Izrael nga Bostoni, ku jetonin prej vitesh.

Gruaja e tij, Livnat, e cila së shpejti do të mbushte 50 vjeç, lindi gjatë Luftës së Yom Kipur të vitit 1973, e cila është krahasuar me krizën aktuale për dështimin e shërbimeve të inteligjencës izraelite.

Vajza e tyre Rotem ishte pjesë e forcave të armatosura izraelite dhe trajnonte rekrutët, ndërsa Yonatan dhe Yiftach ishin në një shkollë me konvikt pranë Tel Avivit dhe luanin basketboll në programin e të rinjve të Hapoel.

“Ishin të gjithë fëmijë të mrekullueshëm. Ata kishin gjithë jetën përpara”, tha halla e tyre e shkatërruar.

Ndërkohë, persona të armatosur të Hamasit vranë një çift tjetër, disa ditë përpara fejesës.

Të ngjashme