Kryefjala Logo

Për vetëm 90 sekonda u evakuan 379 pasagjerë nga përplasja e avionëve japonez në Tokio

2 Janar, 2024 | 5:41 pm

Pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit të aeroplanit japonez që u përfshi nga zjarri derisa po ateronte në aeroportin e Tokios, kanë arritur të evakuohen për vetëm 90 sekonda, para se zjarri të përfshinte plotësisht trupin e aeroplanit.

Aeroplani i aviokompanisë Japan Airlines u përfshi nga zjarri derisa po zbriste në pistën e aeroportit Haned në Tokio të Japonisë, transmeton Telegrafi.

E gjatë evakuimit që zgjati vetëm 90 sekonda, pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit kanë përdorur topoganet me ajër që përdoren në raste emergjente.

Në aeroplanin e tipit Airbus A350-900 gjendeshin gati 379 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit. Ky aeroplan me numrin 516 kishte fluturuar nga aeroporti Chitose në Hokaidi dhe kishte zbritur në aeroportin Haned të Tokios.

Nga Japan Airlines është bërë e ditur se gjatë aterimit aeroplani është përplasur me një aeroplan të Rojeve Bregdetare.

Nga kjo përplasje kanë humbur jetën pesë anëtarë të ekuipazhit të aeroplanit të Rojeve Bregdetare.

Aty ka arritur të shpëtojë vetëm piloti, i cili ishte evakuuar në sekondën e fundit dhe i kishte shpëtuar vdekjes.

Të ngjashme