Plani i babait të Matiasit:Pas djalit do t’i merrte jetën dhe ish-bashkëshortes shqiptare dhe do digjte shtëpinë

Objektivi i Mirko Tomkow nuk ishte vetëm Matias i vogël, i vrarë me thikë në fyt pasi i kishte mbyllur gojën dhe hundën me shirit ngjitës, por edhe ish-bashkëshortja e tij shqiptare Mariola.

Më pas, qëllimi i 44-vjeçarit polak, aktualisht në repartin e burgut Belcolle dhe i destinuar për një qeli në Mammagialla, do të kishte qenë ti vinte flakën shtëpisë.

Hipoteza është se Mirko Tomkow e ka paramenduar veprimin. Ai kishte një motiv. Pas lidhjes me Mariola Rapaj ai e ka keqtrajtuar. Për shkak të dhunës, ajo ishte pajisur nga gjykata me urdhër-mbrojtje në shtator të këtij viti.

Situata agravoi dhe në mes të tetorit polaku tentoi të vrasë veten. Madje ai i kishte dërguar kunatës së tij një foto me lakun në qafë. Ndërkohë, karabinierët mbërritën në kohë dhe e ndaluan. Pas ndalimit ai rezultoi pozitiv me Covid dhe kaloi 21 ditë në karantinë në një hotel në Romë. Besohet se gjatë kësaj faze ai ka planifikuar edhe krimin e rëndë që do të kryente.

Nuk është ende e qartë nëse ai arriti të hynte në shtëpi përpara se djali të kthehej, ndoshta me çelësat që kishte. Synimi i tij ishte të vriste gruan dhe djalin e tij dhe më pas të bënte vetëvrasje pasi t’i vinte zjarrin shtëpisë dhe kjo shpjegohet nga zbulimi i rrobave të lagura me benzinë.

Në orët e para të pasdites të së martës një fqinj dëgjoi fëmijën duke zbritur nga shkallët. Ndoshta babai në shtëpi ka kërcënuar nënën e tij Mariolën dhe ai ka tentuar të arratiset. Menjëherë pas kësaj, djali i vogël është kthyer në shtëpi, ai i ka mbyllur gojën dhe hundën me shirit dhe më pas e ka goditur me thikë.

Tomkow nuk ishte në gjendje të bënte vetëvrasje sepse ishte shumë i dehur. Tani priten rezultatet e autopsisë për të vërtetuar nëse fëmija ka vdekur nga asfiksia apo nga një goditje me thikë.

Previous article“Do zhgënjeheni nga Shqipja në shtrat”Deklarata që plasi bombën
Next articleTë akuzuar për vepra të ndryshme penale,5 të arrestuar në Tiranë