Lajm i trishte:Ndahet nga jeta aktorja Filika Dimo

1 vit më parë

Kinematografia Shqiptare ne zi pasi diten e sotme eshte ndare nga jeta ne moshen 82-vjecare,Filika Dimo.

Lajmi eshte bere i ditur nga Teatri “Aleksander Moisiu” ne Durres teksa behet me dije se aktorja ka nderruar jete ne Belgjike.

Filika Dimo u lind në Durrës me 1 gusht të vitit 1939. U diplomua në departamentin e aktrimit në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë. Pas studimit, ajo filloi të punojë në Teatrin Popullor në Tiranë. Pjesën më të madhe të aktivitetit e ka pasur në Teatrin “Aleksandër Moisiu” ku ka punuar si aktore e roleve kryesore në shumë verpa dramatike krahas aktorëve të tjerë durrsakë si Nikolin Xhoja, Spiro Urumi, Kadri Pirro, Marta Burda, Lazër Vlashi, Gaqo Spiro etj.

Ajo bëri debutimin e saj në kinematografi në vitin 1959 me rolin e vogël të Shpreses në filmin Furtuna. Dimo luajti në 4 filma të tjerë artistikë. Filmi qe e bëri më të njohur dhe më të vlerësuar atë si aktore, është filmi televiziv me 2 seri i RTSH-së “Koha nuk pret”, me rolin e Beatrice Shmid, një rol epokal nga më të realizuarit në kinematografinë shqiptare të roleve me spiunazh, rol i cili ka mbetur në kujtesë për interpretimin brilant. Ajo ishte bashkëshortja e skenografit të madh të Teatrit “A.Moisiu”, Zef Ujkaj.

Të ngjashme