Hetimet/ Nga borxhet tek konfliktet familjare, pistat e policisë për vrasjen e ish-deputetit

2 vite më parë

Konfliktet që janë krijuar për shkak të ushtrimit të detyrës së kryetarit të komunës së Velipojës, janë pista kryesore ku policia dhe prokuroria e Shkodrës, po hetojnë për zbardhjen e vrasjes së ish-deputetit dhe ish kryetarit të komunës së Velipojës, Pashko Ujka.

Ai u vra mbrëmjen e së hënës, fare pranë shtëpisë së tij, nga një person i vetëm i cili e qëlloi me një armë zjarri të dyshuar si pistoletë me silenciator.

Ekspertët e policisë kanë sekuestruar kamerat e bizneseve të zonës nga ku dallohet autori por po punon për identifikimin e tij të plotë. Burime pranë prokurorisë në Shkodër thonë se pista kryesore e hetimeve është ajo e konflikteve të pronësisë.

Konflikte, këto të mbartura nga koha kur Ujka ushtronte detyrën e kryetarit të komunës së Velipojës. Grupi i hetimit beson se Ujka është ekzekutuar për shkak të detyrës që ka mbajtur si kryetar i Komunës së Velipojës në vitet 2011-2015.

Të ngjashme