Kryefjala Logo

Elona Guri i mbyll gojën ministrit Ulsi Manja: Nuk e pastron dot Erion Veliajn nga llumi i korrupsionit të inceneratorëve

1 vit më parë

Pas denoncimeve të shumta për korrupsionin e madh të inceneratorëve ku sipas LSI janë përfshirë shumë zyrtarë të lartë dhe janë vjedhur nga buxheti i shtetit miliona euro, duket se kampi i Rilindjes pas një periudhe heshtje po fillon fushatën e mbrojtjes duke sulmuar.
Në vend që ti përgjigjen akuzave publike të cilat nuk janë vetëm në media por edhe në SPAK, kupola e Rilindjes ka vendosur të hidhet në sulm me shpifje.

Pa asnjë fakt ata nga skandali inceneratorëve kanë përmendur Presidentin Meta dhe këtë e ka bërë një njeri i lartë i drejtësisë vetë Ministri i Drejtësisë.
Duke bërë në këtë mënyrë një presion të pashoq në organet e SPAK që mendohen si të pavarura.
Reagim nga Ilir Meta nuk ka pasur pasi ai është përqëndruar tek denoncimi mbështetur në fakte.
Përgjigjia Ulsi Manjës duke mos i lënë shteg në analizë i ka mbërritur nga Elona Guri një nga emrat më të njohur brenda selisë së LSI-së, edhe pse pa poste të larta shtetërore ajo numëron shumë vite punë dhe kontribut në këtë forcë politike.

Statusi i plotë i Elona Gurit:

“Ma nalt o burre, ma nalt!”

“Ulsi, kujt i ke thene serish, kesaj radhe nga SPAK, “ma nalt o burre, ma nalt”!
Si dikur kur te kapen gafil me anetarin e SPAK para se te zgjidhej kryetari i saj.
Zoti minister, sot duhej te ishe duke kryer denimin per nderhyrje flagrante dhe presion ndaj zyrtareve te shtetit gjate zgjedhjeve, por ajo drejtesi qe e ke kapur te “fali” duke te mos marre te pandehur.
Tashme ke dale e po behesh mburoje, si dikur kur ke qene prokuror, ndaj kolegeve te tu ministra dhe abuzuesve me miliona dollare te incirenatoreve.
Po te vazhdoje te ishe prokuror sot nuk do e kishe kaluar dot vetingun, Ulsi.
Deklarata juaj vetem tregon sa thelle je zhytur ne balten e incirenatoreve dhe korrupsionit.
Nese do ishte hetuar firma e te ndjeres dhe evazioni fiskal sot do ishin ne burg ata qe kane kryer evazion me “firmen” e saj, por nje gje e tille nuk ka ndodhur.
Kush te shpoi me hosten Ulsi, qe te yshti ne deklaraten qe tregon dhe njehere se hetimet per evazion jane penguar dhe sabotuar per te mos dale ne shesh e verteta.
Ulsi nuk mbulohet do dielli me shoshe, eshte e pamundur.
Ne vend te hiqje vetullat, nxorre syte.
Deklarata juaj tregon qarte sa shume nevoje ka per nje drejtesi te pavarur dhe te pakapur.
Eshte vetem fillimi, Ulsi.
Me ngadale o burre me ngadale, shume te tjera do shohesh nga llumi ku ka rene e gjithe qeveria dhe bashkia e Tiranes me Erjonin qe ke marre detyre ta mbrosh.
Mos ha edhe pi aq shume se nuk i ben mire as shendetit as mendjes se pastaj del e flet budalliqe, si kjo e fundit.
Me “Ma nalt o burre, ma nalt” nuk fshihet as firma e Erion Velise as parate e evazionit.
Nje dite, shpresoj shume shpejt, do dalin te gjithe fajtoret e vertete para drejtesise, nuk ka prokuror qe i mbron.”

Të ngjashme