Kryefjala Logo

Bolv Group sjell ACCOR, hotel afër sheshit Shqiponja

8 Shkurt, 2021 | 1:33 pm

ACCOR Hotels, një markë ndërkombëtare hotelerie, do të hyjë në tregun shqiptar me një strukturë akomoduese nën emrin Novotel, që pritet të hapet në vitin 2021.

Në një njoftim për shtyp, kompania bëri të ditur se kjo vjen në partneritet me Bolv Group. Tendenca e kompanive të karburanteve në vend së fundmi ka qenë drejt orientimit në sektorin e hotelerisë dhe turizmit, e nxitur edhe nga një politikë lehtësuese e nisur nga qeveria, sidomos për tërheqjen e emrave brand (markë). Më herët ishte Kastrati Group që njoftoi partneritetin për Hyatt.

Struktura e re akomoduese pritet që të ketë 130 dhoma, ndërkohë që gjithë Novotel Tirana do të ketë mbi 7,000 m² zona të dedikuara për shërbime të integruara. Ndërtesa pritet të vendoset 3 kilometra larg qendrës së kryeqytetit me akses të drejtpërdrejtë në aeroport dhe port afër atij që njihet si rreth-rrotullimi i Sheshit Shqiponja.

“Tirana po përjeton një zhvillim të shpejtë, prandaj vizitorët kërkojnë marka hoteliere me cilësi të lartë për të qëndruar në qytet. Kjo është arsyeja pse ne kemi vendosur të investojmë në këtë hotel dhe të bashkëpunojmë me Accor Group. Ne besojmë se vetëm duke ofruar cilësi në treg, mund të ketë sukses në të ardhmen. Ne gjithashtu ndiejmë se marka Novotel është padyshim zgjedhja më e mirë për hotelin tonë të parë në Tiranë” tha Olsi Çukaj, zëvëndëspresident i Bolv Group.

Burimi: Monitor

Të ngjashme