Tërmetet nëpër Evropë shkaktojnë shpërthime të vullkaneve. Ja si raportohet situata

EL PASO, SPAIN - SEPTEMBER 19: Mount Cumbre Vieja erupts in El Paso, spewing out columns of smoke, ash and lava as seen from Los Llanos de Aridane on the Canary island of La Palma on September 19, 2021. - The Cumbre Vieja volcano erupted on Spain's Canary Islands today spewing out lava, ash and a huge column of smoke after days of increased seismic activity, sparking evacuations of people living nearby, authorities said. Cumbre Vieja straddles a ridge in the south of La Palma island and has erupted twice in the 20th century, first in 1949 then again in 1971. (Photo by Andres Gutierrez/Anadolu Agency via Getty Images)

Disa tërmete të vegjël tronditën ishullin spanjoll La Palma në Afrikën veriperëndimore, duke mbajtur nervat në buzë, ndërsa lumenjtë e lavës vullkanike vazhduan të rrjedhin drejt detit të martën dhe një shpërthim i ri shpërtheu në faqen e malit.

Pasi lëvizni tatëpjetë nëpër fshatin e ishullit që nga shpërthimi i së dielës, llava gradualisht po mbyllet në vijën bregdetare më të dendur të populluar.

Zyrtarët thanë se një lumë lavë po binte në lagjen Todoque, ku jetojnë më shumë se 1.000 njerëz dhe ku shërbimet e urgjencës po përgatitnin evakuimet.

Rreth 6,000 njerëz në La Palma janë evakuuar deri më tani dhe 183 shtëpi janë dëmtuar, tha zëdhënësja e qeverisë Isabel Rodríguez pas një takimi të kabinetit në Madrid.

“E vërteta është se është një tragjedi të shohësh njerëz që humbin pronat e tyre,” tha punonjësi i bashkisë Fernando Diaz në qytetin e El Paso, megjithëse ai vuri në dukje se njerëzit gjithashtu vuanin duke mos ditur fatin e shtëpive të tyre pasi policia i mbante njerëzit larg lava rrjedh.

Previous articlePlas në Për’puthen – Mikela debate të ashpra me Brunon: “Je tradhëtuar… shko lepihu se je lëpirse…”
Next article“Qepe llapën, të ngrejë në ajër…”- Vajzat e Për’puthe për pak konfrontohen fizikisht