Kryefjala Logo

Kastrati Group arrin marrëveshjen e rëndësishme me familjen mbretërore të Katarit Al Thanis

8 Tetor, 2023 | 9:14 pm

Anëtarët e familjes mbretërore në pushtet të Katarit, Al Thanis, shitën hotelin SLS Brickell në Miami për 55 milionë dollarë.

Sipas mediave botërore, prona është blerë nga konglomerati shqiptar Kastrati Group.
Kastrati, përmes një entiteti që liston avokatin e Majamit Charles Ratner si presidentin e tij, bleu hotelin me 124 çelësa në 1300 South Miami Avenue në lagjen Brickell të Majamit. Marrëveshja përfundon në rreth 444,000 dollarë për dhomë.

Kjo blerje është e para në SHBA për Kastratin, me në krye Shefqet Kastratin. Firma shqiptare ka zotërime në naftë dhe karburant, sigurime, ndërtim, infrastrukturë dhe më shumë.
Ratner ka përfaqësuar klientë të profilit të lartë në Miami dhe Miami Beach në vitet e fundit, duke përfshirë investitorin e pasurive të paluajtshme dhe ish-kryebashkiakun e Miami Beach, Philip Levine, dhe Michael Simkins, i cili drejton Lion Development Group.

Në vitin 2018, një ent i lidhur me Al Thanis pagoi 43 milionë dollarë për hotelin SLS Brickell. Shitësi ishte zhvilluesi i projektit, Grupi i Lidhur me bazë në Coconut Grove, tregojnë të dhënat. Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani është Emiri i Katarit.
Kulla 54-katëshe me përdorim të përzier, u projektua nga arkitekti francez Philippe Starck dhe Arquitectonica me bazë në Miami në 2016.

Komponenti i hotelit përfshin 58,000 metra katrorë hapësirë të brendshme dhe të jashtme për ngjarje, dy restorante në katin përdhes, tre bare dhe sallone, një tarracë pishinë në çati dhe dy salla ballore. Hoteli menaxhohet nga Accor Hotels, një kompani franceze e mikpritjes.

Në prill, Karp gjithashtu ndërmjetësoi shitjen e një hapësire restoranti SLS Brickell në emër të Al Thanis. Grupi i Investimeve Black Lion i Robert Rivanit pagoi 10 milionë dollarë për njësinë tregtare që më parë ishte shtëpia e kuzhinierit të famshëm Jose Andres, Bazaar Mar.

Gjithashtu kohë më vonë u hap edhe hoteli i afërt SLS Lux Brickell Hotel & Residences në 805 South Miami Avenue.

Të ngjashme