Kryefjala Logo

Çekia dëbon 18 diplomatë rusë, të përfshirë në spiunazh e sabotime. Alarm në të gjithë Europën

18 Prill, 2021 | 11:38 am

Republika Çeke po dëbon 18 diplomatë rusë për dyshimet se shërbimet e inteligjencës ruse ishin përfshirë në një shpërthim depoje municionesh në 2014 njoftuan Kryeministri Andrej Babis dhe Ministri i Jashtëm Jan Hamaceksaid të Shtunën.

“Ekziston dyshimi i bazuar në lidhje me përfshirjen e oficerëve të shërbimit inteligjent rus GRU … në shpërthimin e depove të municioneve në zonën e Vrbetice,” tha Babis në një konferencë të treguar drejtpërdrejt në televizion.

Një ligjvënës rus i cituar nga agjencia e lajmeve Interfax e quajti pretendimin absurd.

Disa shpërthime tronditën depon e municioneve Vrbetice, 330 km në juglindje të Pragës, më 16 tetor 2014. Ata vranë dy punonjës të një kompanie private që merrte me qira depon nga një organizatë ushtarake shtetërore.

Hamacek tha se 18 punonjës të ambasadës ruse të identifikuar si personel i shërbimit sekret do të urdhërohen të largohen nga vendi i NATO-s brenda 48 orësh.

Agjencia e lajmeve Interfax citoi Vladimir Dzhabarov, nënkryetari i parë i komitetit të çështjeve ndërkombëtare të dhomës së sipërme, duke thënë se pretendimet e Pragës ishin absurde dhe përgjigja e Rusisë duhet të jetë proporcionale.

Më vete, policia Çeke tha të shtunën se po kërkonte për dy burra që mbanin pasaporta të ndryshme, përfshirë ato ruse në emrat e Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov. Burrat janë në kërkim për rolin e tyre të mundshëm në shpërthimin e vitit 2014, tha skuadra e krimit të organizuar (NCOZ) në faqen e saj të internetit.

Ata emra ishin pseudonimet e përdorura nga dy oficerë të inteligjencës ushtarake ruse të cilët prokurorët britanikë akuzuan për vrasjen e mbetur në tokë britanike të spiunit rus Sergei Skripal.

Ata dhe Moska e mohuan të dy përfshirjen.

Skripal dhe vajza e tij Yulia u helmuan me një agjent nervor në qytetin anglez të Salisbury në Mars 2018.

Sulmi nxiti valën më të madhe të dëbimeve diplomatike midis Moskës dhe Perëndimit që nga Lufta e Ftohtë.

Diplomatët rusë u dëbuan javën e kaluar edhe nga Italia, ku atasheu ushtarak rus kishte rekrutuar një oficer të lartë të marinës italiane Biot për ti shitur të dhëna sekrete të NATOS. Po ashtu kanë bërë vende të tjera, mes tyre edhe Shqipëria që ka dëbuar diplomatë rusë për aktivitete të dyshimta.

 

 

Të ngjashme