Biden betohet, merr zyrtarisht postin e Presidentit të 46-ë të Amerikës. Trump largohet për në Florida

2 vite më parë

Presidenti i 46 i SHBA, Joe Bien, ka bërë betimin në Kapitol ku po mbahet edhe ceremonia e inaugurimit.

Ai u betua me asistim të Kryetarit të Gjykatës së Lartë John Roberts. Biden bëhet zyrtarisht presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara.

Presidenti bëri betimin me fjalët: “Betohem solemnisht se do ta përmbush me besnikëri detyrën time si president i Shteteve të Bashkuara dhe se do ta ruaj dhe mbroj më së miri Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara”.

Më herët, mes 1 mijë të pranishmëve është vënë re edhe prezenca e ish-presidentëve Bill Klinton dhe Barack Obama. Si edhe zëvendësit të Trump, Mike Pence.

Ndërkohë nisja e ceremonisë në Uashington është shoqëruar me një incident. CNN raporton se në Gjykatën Supreme ka pasur një alarm për bombë, por ndërtesa nuk është evakuuar.

Ngjarja ndodh mes një pandemie, e cila tashmë ka shkaktuar vdekjen e 400 000 personave vetëm në SHBA. Për më tepër, mbështetësit e presidentit në ikje Donald Trump sulmuan Capitol Hill në fillim të këtij muaji.

Duke thyer traditën, vetë Trump nuk do të marrë pjesë në betimin e Biden dhe takimin pasues të të gjithë presidentëve të gjallë.

Çfarë ndodh ditën e betimit të një presidenti amerikan duke pasur parasysh Trump dhe Biden?

* Hapja e ceremonisë fillon pas orës 10:30 (15:30 GMT).

* Biden do të betohet rreth mesditës para sekretarit të Drejtësisë, John Roberts. Kamala Harris do të betohet si zëvendëspresidente përpara gjykatëses, Sonia Sotomayor.

* Një prift jezuit, Leo O’Donovan, do të ofrojë thirrjen hapëse.

* Lady Gaga, ylli i muzikës pop, do të këndojë himnin kombëtar të SHBA.

* Amanda Gorman, një poete e re e diplomuar, do të recitojë një poezi me titull “Kodra që Ngjitemi”.

* Si pjesë e ngjarjes së mbushur me yje, do të interpretojnë këngëtarja Jennifer Lopez, ikona e rock-ut Bruce Springsteen dhe legjenda e muzikës country Garth Brooks .

* Biden do të mbajë fjalimin tradicional përurues, një fjalim kryesor që shënon fjalimin e tij të parë zyrtar para kombit si president. Fjalimi ndoshta do të përqendrohet në temat e unitetit.

* Pasi të jenë betuar, Biden dhe Harris do të ndjekin parakalimin tradicional të trupave ushtarake.

* Rreth orës 20:30 GMT, Biden do të udhëtojë në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit për të vendosur një kurorë lulesh tek Varri i Ushtarit të Panjohur.

* Të gjithë ish-presidentët e gjallë dhe familjet e tyre, përveç Trump dhe Carter, do të marrin pjesë: Obama, Clinton dhe Bush.

* Biden më pas do të udhëtojë për në Shtëpinë e Bardhë, me një shoqërim ushtarak, për hyrjen e tij të parë zyrtare si president.

* Rreth orës 21:15 GMT, ngjarja “Parade Across America” ​​do të zhvillohet në internet dhe do të paraqesë humoristin e famshëm Jon Stewart së bashku me artistë të tjerë.

* Në orën 02:30 GMT, Biden do të marrë pjesë në një ngjarje televizive, të quajtur “Festimi i Amerikës”, e cila përmbyll ditën historike.

Të ngjashme